عصر من شنبه تا پنجشنبه از ساعت ساعت 15 به مدت 45 دقیقه

عصرهنرمندان مصحح متن‌های کهن فارسی درگذشت

"عصر من" که در حوزه ادب و هنر فارسی سعی دارد اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهد امروز17مهرماه به بهانه درگذشت سیدمحمددبیرسیاقی، بخشی را به بررسی زندگی این پژوهشگربزرگ ایرانی اختصاص داد که صبح دیروز در سن 99سالگی درگذشت.

1397/07/17
|
16:37

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ "عصر من" که در حوزه ادب و هنر فارسی سعی دارد اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهد امروز17مهرماه به بهانه درگذشت سیدمحمددبیرسیاقی، بخشی را به بررسی زندگی این پژوهشگربزرگ ایرانی اختصاص داد که صبح دیروز در سن 99سالگی درگذشت.

سیدمحمّد دبیرسیاقی (زادهٔ 4 اسفند 1298 خورشیدی در قزوین، درگذشتهٔ سحرگاه 16 مهر 1397) پژوهشگر، نویسنده، شاعر، مدرس ادبیات فارسی و مصحح متون کهن پارسی است. وی در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی مشغول بکار بوده و مصحح بسیاری از متن‌های کهن فارسی است.دبیرسیاقی تاکنون نزدیک به 80 متن ادبی و تاریخی را تصحیح و منتشر کرده‌است،که از میان آن‌ها می‌توان شاهنامه فردوسی، دیوان منوچهری، نزهةالقلوب، فرهنگ سُروری و سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه و تصحیح لغت فرس اسدی طوسی را نام برد.او میان سال‌های 1326 تا 1334 در گردآوری لغت‌نامه با علی‌اکبر دهخدا همکاری داشت. از آن پس همکاری او با مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی تا 1359 - که کار این اثر به پایان رسید- پی گرفته شد.کار بزرگی که استاد دبیرسیاقی در دست داشت، نوشته لغت‌نامه فارسی است که تاکنون برخی از مجلدهای آن چاپ شده‌است. دکتر عابدیها میهمانی تلفنی برنامه عصر من بود.و درباره زندگی و فعالیتهای استاد دبیرسیاقی صحبت کرد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
عصر من