عصر من شنبه تا پنجشنبه از ساعت ساعت 15 به مدت 45 دقیقه

پهلوانان سینمایی غربت پهلوانان در سینما

پهلوان واژه ای فارسی است که در آسیای باختری برای نامیدن برخی ورزشکاران به کار می رود. پهلوانان مردمانی هستند که به توانایی و دلیری شهرت داشتند.برنامه "عصر من" 10 تیرماه به موضوع فرهنگ پهلوانی در سینمای ایران پرداخت.

1397/04/16
|
09:49

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ پهلوان واژه ای فارسی است که در آسیای باختری برای نامیدن برخی ورزشکاران به کار می رود. پهلوانان مردمانی هستند که به توانایی و دلیری شهرت داشتند.سنت های ایشان هم که آمیزه ای از سلحشوری و جوانمردی بوده نزد ایرانیان به سنت پهلوانی مشهور گشت.

در ایران 10 تیرماه مصادف با 17 شوال، روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای بود. ورزشی که پیشینه ای کهن در فرهنگ ایرانی دارد و نمایانگر پیوند جوانمردی و قدرت روحی و جسمی است.

برنامه "عصر من" 10 تیرماه به موضوع فرهنگ پهلوانی در سینمای ایران پرداخت. در این حوزه آثار مکتوب بسیاری وجود دارد که اولین و خاص ترین آنها شاهنامه فردوسی است.فردوسی و شاهنامه، دو نام بزرگی هستند که علاوه بر معرفی فرهنگ و تاریخ این سرزمین، حس غرور و اعتماد به نفس را در ایرانیان تقویت کرده و شناسنامه ای دقیق از گذشته تاریخی ایرانیان را پیش چشم خواننده باز می کند.

فردوسی در کتاب ارزشمند شاهنامه از همه وجوه ایرانی بودن سخن گفته و توجه ویژه وی بر پهلوانی و منش و روش آن، این اثر را از سایر کتب ادبی متمایز نموده است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
عصر من