منهای نفت هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

رادیو جوان

منهاي نفت

بازار ارز نارضایتی مردم از سامانه نیما

طبق نظرسنجی مردمی «جذاب نبودن نرخ ارز در سامانه نیما»، «شفاف نبودن تخصیص ارز رسمی به واردات» و «اطلاع‌رسانی ناکافی» مهم‌ترین معضلات سامانه نیما (سامانه نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی) به شمار می‌روند. "منهای نفت" بررسی می کند.

1397/03/15
|
09:52

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ از سرگیری تحریم‌ها علیه نقل‌و‌انتقالات مالی ممکن است برگشت‌پذیری ارز صادراتی را با مشکلاتی بیش از گذشته مواجه کند.سازمان توسعه تجارت برای رفع ابهامات درخصوص سامانه نیما به رسانه‌ها فراخوان داده تا سوالات خود را در این باره بیان کنند.

با توجه به اینکه رسانه‌ها بازتاب‌دهنده نظرات فعالان اقتصادی هستند، «دنیای اقتصاد» درخصوص این ابهامات نظرات فعالان بخش‌خصوصی را جویا شده است. این نظرخواهی نشان می‌دهد «جذاب نبودن نرخ ارز در سامانه نیما»، «شفاف نبودن تخصیص ارز رسمی به واردات» و «اطلاع‌رسانی ناکافی» مهم‌ترین معضلات سامانه مذکور به شمار می‌روند. در مجموع نگاه فعالان بخش خصوصی واقعی حکایت از آن دارد که در کنار نارسایی‌های ناشی از اعمال تحریم‌ها بر روابط بانکی (نقل‌و‌انتقال مالی)، صادر‌کنندگان ایرانی با یک مانع سیاستی در مورد بازگرداندن ارز به کشور روبه‌رو هستند.

مانع خودساخته‌ای که اصرار بر قیمت‌گذاری نرخ ارز دارد. این در حالی است که فعالان اقتصادی بر این باورند که چنانچه این اصرار بر تداوم قیمت‌گذاری ارز، کنار گذاشته شود و زمینه‌ای فراهم آید که نرخ ارز در ملاقات عرضه و تقاضا رقم بخورد، موجب خواهد شد تا انگیزه صادر‌کنندگان برای بازگشت ارز بیشتر شود و کاهش نوسانات ارزی نیز در پی آن ایجاد شود. از طرفی تعدیل نرخ ارز در میان‌مدت نیز می‌تواند در پی تغییرات سیاست ارزی با شیوه مذکور اتفاق بیفتد. همچنین با این شیوه، یکی از کانال‌های انتقال ارز صادراتی به کشور نیز باز خواهد شد.

سامانه نیما یا به عبارتی دیگر همان نظام یکپارچه معاملات ارزی با هدف تسهیل تامین ارز و ایجاد یک فضای جدید برای صادرکنندگان و واردکنندگان بیش از یک ماه است که راه‌اندازی شده است. این سامانه 15 روز بعد از تک‌نرخی شدن ارز و تعیین نرخ 4200 تومانی برای دلار راه‌اندازی شد. سامانه نیما در واقع فضایی را برای انجام مبادلات ارزی برای صادرکنندگان و واردکنندگان فراهم آورده است؛ اتفاقی که در نظام ارزی ایران پیش از این تجربه نشده بود.

نخستین و مهم‌ترین مساله‌ای که درخصوص فعالیت سامانه نیما وجود دارد، نرخ رسمی اعلام شده دلار از سوی دولت است. اواخر فروردین ماه بود که دولت، دلار را با 4200 تومان تک‌نرخی کرد. فعالان اقتصادی بر این باورند که با توجه به اینکه نرخ رسمی اعلام شده از سوی دولت با نرخ غیررسمی فاصله قابل تاملی دارد، از این‌رو نرخ موردنظر، مقبولیت لازم را در میان تجار ندارد. بنابراین در این شرایط، صادرکنندگان بخش‌خصوصی واقعی تمایلی به همکاری با سامانه نیما ندارند و این امر موجب می‌شود تا فعالیت‌های صادراتی زیرزمینی شده و ریسک دور زدن سامانه نیما افزایش یابد. از سوی دیگر بازارهای صادراتی نیز تحت‌تاثیر بی‌انگیزگی صادرکنندگان قرار خواهند گرفت و احتمال از دست رفتن آنها زیاد است. ورود افراد غیرحرفه‌ای به‌صورت مقطعی در بازارهای صادراتی نیز آسیبی است که می‌تواند با ادامه روند فعلی، به صادرات وارد شود. چراکه این افراد با صدور کالاهای بی‌کیفیت، موجب می‌شوند رویکرد خریداران کالاهای ایرانی تغییر کند و بازارها را از دست بدهند. خروج غیررسمی کالا از کشور نیز از دیگر تبعات تداوم شرایط کنونی است.

علاوه بر این، در این شرایط پیش‌بینی فعالان بخش‌خصوصی نشان می‌دهد که با ادامه این روند، حتی کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف که پیش از این برای واردات مورد استفاده قرار می‌گرفت، این بار صادرات را نشانه برود. البته تیم اقتصادی دولت اعلام کرده است که تا پایان سال نرخ ارز تا 6 درصد هم افزایش می‌یابد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد بر این اساس، سقف نرخ رسمی دلار تا پایان سال 4452 تومان است. اما اعداد و ارقام نشان می‌دهد که حتی این رقم نیز نمی‌تواند انگیزه صادرکنندگان را برای صادرات و همکاری با سامانه نیما افزایش دهد. این گزارش دو سناریو را در این باره مطرح می‌کند.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
منهای نفت