منهای نفت هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

رادیو جوان

منهاي نفت

بازار نفت نفت 100 دلاری در راه است؟

خطرهای ژئوپلیتیک موجب شد نفت در هفته‌ی گذشته بیش از 8 درصد رشد قیمتی را به ثبت برساند و در پایان معاملات این هفته به بیشترین سطح از اواخر سال 2014 برسد.

1397/01/26
|
17:20

نگرانی‌های بازار نفت از اقدام نظامی غرب علیه سوریه به حقیقت پیوست. بامداد روز شنبه، هنگامی که بازارهای جهانی از جمله نفت به یک هفته فعالیت خود پایان داده بودند، امریکا و متحدانش دمشق را هدف حمله‌ هوایی خود قرار دادند تا پیش‌بینی «نفت 100 دلاری» بار دیگر در تیتر اخبار مشاهده شود. بر اساس گزارش‌های موجود، امریکا، انگلیس و فرانسه ساعت 4 بامداد روز گذشته حمله‌ای 50 دقیقه‌ای را به خاک سوریه آغاز کردند که طی آن مناطقی از دمشق و دیگر بخش‌های این کشور بمباران شد. هرچند در زمان وقوع این حملات بازارهای جهانی تعطیل بودند، اما بالا گرفتن تنش‌ها میان سران کشورهای غربی و سوریه و متحدانش در طول هفته گذشته، موجب افزایش قیمت نفت شدند.

بر این اساس بود که در پایان روز جمعه طلای سیاه بیشترین رشد هفتگی از ماه جولای(مصادف با مرداد) را به ثبت رساند. در این میان، گزارش‌های رسمی از کاهش سطح ذخایر جهانی نفت خام و نزدیک شدن آن به میانگین پنج سال گذشته نیز بی‌اثر نبود و تبدیل به سوخت مکمل رشد قیمت نفت شد.

پیش از بالا گرفتن احتمال وقوع حمله نظامی، در روزهای نخست هفته‌ی گذشته، این کاهش تنش‌های تجاری میان چین و امریکا بود که باعث تقویت قیمت نفت شده بود. دوشنبه‌ی هفته‌ی گذشته روزی بود که بازار جهانی نفت با 2 درصد رشد قیمت نخستین روز کاری را آغاز کرد. این جهش مثبت در پی اظهارنظرهای شی‌جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، رخ داد. او در سخنانی بر گشایش بیشتر در اقتصاد کشورش با افزایش واردات و کاهش سختگیری به مالکیت خارجی تاکید کرده بود. کاهش تعرفه‌ی واردات برخی محصولات از جمله خودرو نیز بخش دیگری از سخنان او را شامل می‌شد که توانست فضای ملتهب ناشی از جنگ تعرفه‌ای میان امریکا و چین را آرام کند و معاملات بازارهای کالایی را با رشد همراه سازد. در این میان حمله حوثی‌های یمن به بخش‌هایی از عربستان که تاسیسات آرامکو را نیز شامل می‌شود، در تقویت قیمت نفت تاثیرگذار بود.

به گزارش «دنیای اقتصاد» اتفاقات یاد شده در هفته‌ی گذشته، جهش بی‌سابقه قیمت نفت به سقف سه ساله را به همراه داشت. هر بشکه نفت خام برنت هفته گذشته بیش از 5 دلار معادل 2/ 8 درصد رشد قیمت را به ثبت رساند و در قیمت 58/ 72 دلار بسته شد؛ این قیمت بالاترین سطح نفت از اواخر سال 2014 به این سو به شمار می‌رود. هر بشکه نفت خام امریکا نیز هفته گذشته رشد 3/ 5 دلاری معادل 6/ 8 درصد را به ثبت رساند و در قیمت 39/ 67 دلار بر بشکه به معاملات هفتگی پایان داد.

دسترسی سریع
منهای نفت