صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

مسیر مبهم تورم در فضای اقتصادی امریکا، این مولفه را به پارامتر مجهولی تبدیل کرده است که مقادیر گوناگون آن تاثیرات متفاوتی در آینده‌ی بازارها خواهد گذاشت.

برخی از تحلیل‌گران، پیدایش چشم‌انداز تورمی را دلیل ریزش وال‌استریت عنوان می‌کنند. اما گروه دیگر بر این باورند نرخ تورم هدف فدرال رزرو هنوز محقق نشده و امکان دارد کمیته‌ی بازار آزاد، شتاب اعمال سیاست انقباضی را به همین دلیل کاهش دهد. شاخص تورم بر اساس داده‌های وزارت کار نزدیک به 2 درصد برآورد می‌شود، اما معیار متفاوت فدرال رزرو (شاخص PCE) این نرخ را تا پایان سال 2017 حدود 7/ 1 درصد نشان می‌دهد.

مجهول بزرگ اقتصاد امریکا

شواهد زیادی نشان می‌دهند، «معمای تورمی» در امریکا، نبض بازارهای جهانی را به دست گرفته است. ریزش همزمان وال‌استریت و بازارهای جهانی بورس، تقویت شاخص دلار و افت قیمت اونس طلا با رویکردهای متفاوتی تحلیل شده‌اند، اما بررسی اشتراک این تحلیل‌ها، کلیدواژه‌ی تورم را دارای جلوه خاصی کرده است. از طرف دیگر، پیش‌بینی‌های هفتگی که روند آینده‌ی دلار، طلا و سایر بازارها را منتشر می‌کنند، همگی بر گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده‌ی امریکا تمرکز ویژه‌ای داشته‌اند.

خرابی قطب‌نمای تورمی؟

یک رویکرد، پیش‌بینی فضای تورمی را در آینده میان‌مدت دلیل اصلاح وال‌استریت و رفتار معامله‌گران این بازار (فروش شدید سهم‌ها در روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه‌ی هفته گذشته) در نظر می‌گیرند؛ در حالی که رویکرد دوم، بر نارسایی تورم به نرخ هدف 2 درصدی تاکید دارد. وجود این دو دیدگاه متناقض نشان‌دهنده‌ی فقدان همگرایی کارشناسان درباره‌ی روند رشد تورم است. چهارشنبه شب این هفته، گزارش مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده منتشر خواهد شد. در صورتی که رشد تورم در ماه ژانویه (ماه قبل میلادی) در حد انتظار باشد و بتواند نرخ تورم هدف را محقق کند، فضا برای اعمال سیاست پولی انقباضی فدرال رزرو مهیا خواهد شد. در چنین حالتی، شاخص دلار در میان‌مدت تقویت می‌شود. اما، چنانچه تورم بازهم از هدف عقب بماند، افزایش نرخ بهره ممکن است با علامت سوال مواجه شود. شاخص قیمت مصرف‌کننده، با اینکه ملاک محکمی از روند تورم است، اما فدرال رزرو و کمیته‌ی بازار آزاد، نرخ رشد مخارج شخصی مصرف‌کنندگان (PCE) را معیار تورم در نظر می‌گیرند. نرخ رشد نقطه به نقطه‌ی این شاخص در ماه پایانی سال 2017 میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، نزدیک به 7/ 1درصد ثبت شده است. با این اوصاف، معمای تورمی که برخی را به رشد پیش‌بینی نشده‌ی تورم و برخی دیگر را به ادامه‌ی ضعف در رشد قیمت‌ها معتقد کرده، تا چهارشنبه شب در فضای بازارها وجود خواهد داشت.

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!