فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و معرفی و ترویج الگوهای تازه در پوشش و موضوع هفتگی آموزش و ترویج حجاب و عفاف

سه شنبه 27 فروردین 98 «فصل اولُ» با موضوع روز معرفی و ترویج الگوهای تازه در پوشش و موضوع هفتگی آموزش و ترویج حجاب و عفاف بشنوید.

1398/01/27
|
11:02

حجاب در لغت به معنای پرده و در اصطلاح شامل سلسله رفتار و گفتار همراه با عفت و پرهیزکاری است که مانع از به وجود آمدن هر نوع تمایل نامشروع میان دو نامحرم می‌شود. دانستن معنای عفاف،‌ حیا، فرهنگ و رابطۀ آنها با حجاب، تعیین نوع پوشش و کیفیت آن در برابر محارم ما را در مشخص کردن محدوده ی حجاب یاری می‌کند. آثار و زیان‌های فردی و اجتماعی بدحجابی ما را متوجه سالم سازی محیط اجتماع توسط خانواده و مسئولان می‌کند. در این میان خانواده با سهل انگاری و ضعف خود و هدایت فرزندان به تضعیف شدن حجاب در جامعه دامن می‌زند که باید با تحمیل نکردن فرهنگ به نوجوانان و با تقویت فرهنگ غیرت در رفع این مشکل ابتدا از خانواده خود اقدام کرد.

با توجه به این‌که یکی از محورهای مهم در موضوع نهادینه کردن حجاب و عفاف نقش هنر و هنرمندان این زمینه است، باید واقعیتی را بپذیریم و آن این‌که افراد شاخص هنرمندان، ورزشکاران و سیاستمداران، بزرگان خانواده، محله، استان و جامعه و حتی کشور می‌توانند هم الگو باشند و هم الگو بسازند.

زیبایی امری است که با فطرت انسان سروکار دارد، «انسان زیباست و زیبایی را دوست دارد». پس تمایلی که ته ذهن انسان‌ها برای آراستن وجود دارد تمایلی خداگونه است که خداوند به ما داده و ما به ازای خارجی دارد، بنابراین هنر خیلی تأثیرگذار و لازم است از جمع هنرمندان خواست که برای جامعه و آینده‌ی آن فکر کنند تا هم الگوهای خوبی برای پوشش در جامعه باشند و هم بتوانند با هنر خودشان الگوهای خوبی را به وجود بیاورند.

این نکتۀ مهمی است که با معرفی الگوی پوشش و تنوع دادن به اون، می‌شه تا حدود زیادی به نیازهای بانوان پاسخ داد. هر چند که بحث حجاب ظاهرا بیشتر متوجه بانوان جامعه است، اما نباید فراموش کنیم که این مقولۀ در جامعۀ اسلامی صرفا متوجه زنان جامعه نیست و مردان هم باید ضوابط و معیارهای عفاف و حجابُ رعایت کنند.

فصل اولُ هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه‌ رو دریافت کنید.

گوینده: خانم هستی دخت توکل
گزارشگر:ناصر یوسفیان
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول