فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فرزندم مسئول است مشارکت و مسئولیت‌پذیری کودکان در خانواده

«فصل اول» 16 تیرماه در خصوص اهمیت مسئولیت پذیر بودن یا نبودن فرزندان و ثمرات آن در سرنوشت افراد جامعه پرداخت. به ویژه در خانواده‌هایی که چند فرزند دارند. برای این مهم کافی است بدانیم برای آموزش مسئولیت پذیری، هیچ گاه زود نیست.

1397/04/18
|
07:45

شاید در نظر بسیاری از والدین بزرگ‌ترین دغدغه و حتی مهم‌ترین درخواست از فرزند، درس خواندن باشد. اگرچه اهمیت این موضوع یعنی موفقیت در تحصیل بر کسی پوشیده نیست، اما باید بپذیریم که درس خواندن همه‌ی زندگی فرزندان نیست و آنها باید بتوانند در هر دوره‌ای از زندگی و در مواجهه با هر موقعیت و بحرانی گلیم خود را از آب بیرون بکشند. اما برای این که فرزندانمان بتوانند به خوبی از پس مسئولیت‌های خود در زندگی برآیند باید از دوران کودکی حس مسئولیت پذیری را در آنان تقویت کرد.

واگذار کردن برخی از امور شخصی و حتی کارهای خانه به آنها با توجه به میزان توانمندی‌هایشان از جمله روش‌های موثر در آموزش و تقویت حس مسئولیت پذیری در کودکان است. در این صورت است که کودکان حس مشارکت و همکاری را تجربه می‌کنند و از این که می توانند مهارت‌هایشان را برای کمک به شما به کار گیرند، به خود می‌بالند و احساس مهم بودن می‌کنند، اما دادن وظایف کوچک به کودکان فوت و فن‌های ظریفی دارد.

دسترسی سریع
فصل اول