نبض هر روز از ساعت 17:00 به مدت 15 دقیقه

ریه تحریك پذیر در برنامه نبض شنبه بیست و پنجم فروردین درباره ریه ی تحریک پذیر صحبت شد

مواجه شدن با دودهای گرم، می‌تواند با تحریک پذیری بیشتر ریه در افراد مبتلا به آسم آلرژیک با حملات حاد حساسیت باعث بسته شدن راه‌های هوایی شود.

1397/01/27
|
09:34

مواجهه با بوهای گرم تحریک کنندۀ ریه، (مانند ادوکلن‌ها و عطرهای گرم) در افراد مبتلا به آلرژی‌های تنفسی، و هنگام برخورد با دودهای گرم، زیان‌آور است.
کسانی که مثلاً در ظهر یک روز گرم، خارج از منزل به سر می‌برند، نباید از این عطر‌ها و ادوکلن‌ها استفاده کنند. از سوی دیگر، افراط در مصرف خوراکی‌هایی که به‌شدت تولید کنندۀ بلغم و سودا باشند، در گروه‌های خطر همچون کودکان مبتلا به فیبروز سیستیک یا آسم مرطوب، و نیز در بیماران سالمند سردمزاج با زمینه و سابقه آسم مرطوب، برونشیت مزمن، و سرفه‌های پُرخلط، زیان‌بار‌تر است، زیرا می‌تواند از طریق انباشتن راه‌های هوایی از ترشحات غلیظ و یا ایجاد خشکی و سختی در راه‌های هوایی، عملکرد افراد را کاهش دهد.
مصرف لبنیات، یا ماست و خیار، یا نوشیدن آب سرد، به‌ویژه همراه با غذا، در چنین کسانی نامناسب است.مصرف بی‌ملاحظۀ خوراکی‌های ترش‌مزه، به‌ویژه سرکه و آبغوره و میوه‌های گس و قابض نیز برای حنجره و ابتدای مجاری هوایی ریه زیان‌آور است و کسانی که دچار تنگی یا آزردگی و التهاب مجاری تنفسی هستند، باید از آن پرهیز کنند.

دسترسی سریع
نبض