کاوشگر شنبه تا پنج شنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

عصر طلایی صفویه نگاهی به دوره‌ی صفویان در ایران

«کاوشگر» 14مهرماه با نگاهی به دوره‌ی صفویان در ایران و مروری بر زندگی اندیشمندان آن دوران از میرداماد تا علامه مجلس و آشنایی با نظام قضایی صفویان تلاش کرده این دوره‌ی طلایی تاریخ ایران را مورد بررسی قرار دهد و به مخاطبان جوانش بشناساند.

1397/07/14
|
15:05

صفویان دودمانی ایرانی و شیعه بودند که در سال‌های 880 تا 1101 هجری خورشیدی (برابر 1135–907 قمری و 1722–1501 میلادی) حدوداً به مدت 221 سال بر ایران فرمانروایی کردند. بنیانگذار دودمان پادشاهی صفوی، شاه اسماعیل یکم است که در سال 880 خورشیدی در تبریز تاجگذاری کرد و آخرین پادشاه صفوی، شاه سلطان حسین است که در سال 1101 خورشیدی از افغان‌ها شکست خورد و سلسله‌ی صفویان برافتاد.
دوره‌ی صفویه از مهم‌ترین دوران تاریخی ایران به‌شمار می‌آید، چون با گذشت نهصد سال پس از نابودی شاهنشاهی ساسانیان، یک فرمانروایی پادشاهی متمرکز ایرانی توانست بر سراسر ایران آن روزگار فرمانروایی کند. بعد از اسلام، چندین پادشاهی ایرانی مانند صفاریان، سامانیان، طاهریان، زیاریان، آل بویه و سربداران روی کار آمدند، لیکن هیچ‌کدام نتوانستند همه‌ی ایران را زیر پوشش خود قرار دهند و میان همه‌ی نواحی و مناطق جغرافیایی ایران در آن دوران یکپارچگی پدیدآورند. این دوره یکی از سه مرحله‌ی دوران طلایی اسلام و دوره‌ی اوج تمدن اسلامی است. صفویان، آیین شیعه را مذهب رسمی ایران قرار دادند. روش فرمانروایی صفوی تمرکزگرا و نیروی مطلقه (در دست شاه) بود. پس از ساختن پادشاهی صفویه، ایران اهمیتی بیشتر پیدا کرد و از ثبات و یکپارچگی برخوردار و در زمینه‌ی جهانی نام‌آور شد.

در این دوره روابط ایران و کشورهای اروپایی به دلیل دشمنی امپراتوری عثمانی با صفویان و نیز جریان‌های بازرگانی، (به ویژه داد و ستد ابریشم از ایران) گسترش فراوانی یافت. در دوره‌ی صفوی (به ویژه نیمه‌ی نخست آن)، جنگ‌های بسیاری میان ایران با امپراتوری عثمانی در غرب و با ازبک‌ها در شرق کشور رخ داد که علت این جنگ‌ها جریان‌های زمینی و دینی بود. ایران در دوره‌ی صفوی در زمینه‌ی مسائل نظامی، فقه شیعه، و هنر (معماری، خوشنویسی، و نقاشی) پیشرفت شایانی کرد. از سرداران جنگی نامدار این دوره می‌توان قرچقای خان، الله‌وردی خان گرجی، و امام قلی خان را نام برد که هر سه‌ی از سرداران شاه عباس بزرگ بودند.

از فقیهان و دانشمندان نامی در این دوره حسین خوانساری، میرداماد، فیض کاشانی، شیخ بهایی، ملاصدرا، و علامه مجلسی نام‌ورند. هنرمندان نامدار این دوره نیز رضا عباسی، علیرضا عباسی، میرعماد، و آقامیرک هستند. از شاعران بزرگ و نامدار این دوره می‌توان به وحشی بافقی، صائب تبریزی، محتشم کاشانی و میر رضی آرتیمانی اشاره کرد.

در «کاوشگر» 14 مهر ماه با دکتر علی اکبر کج باف، عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان و بهزاد کریمی، عضو هیئت علمی دانشگاه میبد گفتگو شد.

دسترسی سریع
کاوشگر