کاوشگر شنبه تا پنج شنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

نگاهی به حباب موبایل در كاوشگر کاوشگر به دنبال مقصر اصلی گرانی موبایل می‌گردد

طرح رجیستری از آذرماه سال 1396 با همت جمعی مسئولان امر شروع به کار کرد. این طرح در طول 4 ماه مشمول برندهایی مختلفی شد و حالا این طرح به پایان رسیده است. بازار موبایل ایران دچار چالش تازه ای است.

1397/04/18
|
07:46

روزهای نخست اجرای رجیستری بازار با شوکی ناگهانی مواجه شد. شوک روانی بسته شدن ناگهانی درهای بازار موبایل به روی کالای قاچاق در کنار مشکلات واردات زمینی از مرزهای غربی و چالش‌های گمرک دریایی در فصل زمستان باعث شده‌بود تا واردات گوشی تلفن همراه تنها به مرزهای هوایی محدود شود. در نتیجه بسیاری از گوشی‌های وارداتی در گمرک هوایی مشمول زمان ترخیص می‌شدند، همین امر باعث شد تا بازار به صورت مقطعی با کمبود عرضه مواجه شود. از سوی دیگر برداشته شدن ارز مبادله‌ای و تصویرسازی‌های عجیب و غریب از رجستری نیز به افزایش قیمت گوشی تلفن همراه در بازار دامن زد، اما پس از مدتی قیمت گوشی‌های تلفن همراه وارد فاز تثبیت شد و در مقایسه با قبل شیب صعودی ملایم‌تری را در پیش گرفت.

با این حال در آستانه‌ی اجرای آخرین مرحله رجیستری که با حباب قیمت دلار همراه بود، بازار موبایل روزهای عجیبی را پشت سر می‌گذارد. قیمت برخی از گوشی‌های تلفن همراه در کمتر از یک هفته حدود 100 هزار تومان افزایش یافته است. حتی فراتر از آن برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که فروشندگان در صدد افزایش قیمت مجدد گوشی‌های تلفن همراه هستند. این در وضعیتی است که بازار ارز امروز به نسبت آرام گرفته و منطق حکم می‌کند حباب افزایش قیمت محصولات نیز بترکد.

دسترسی سریع
کاوشگر