کاوشگر شنبه تا پنج شنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

چه كسانی طرفدار آفرود هستند؟ شاسی بلندهای طبیعت

آفرود را شاید بتوان ورزشی مفرح و هیجان انگیز نام برد که در بین جوانان مجبوبیت دارد. "کاوشگر" 11تیرماه به آفرود و آفرودبازی پرداخته شده و با علیرضا یگانگی رئیس کمیته آفرود کشور و حمید جدیدی نائب رئیس کمیته آفرود ایران گفتگو کرده است.

1397/04/13
|
20:48

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ مسابقات آفرود (به انگلیسی: Off-road) یا بیابانی، گونه‌ای از مسابقات اتومبیل رانی هستند که در پیستهای دارای عوارض دشوار طبیعی (و نه همیشه در میان مناطق بکر طبیعی) برگزار می‌شوند.

از نمونه های تکامل یافته مسابقات آفرود می توان به رالی داکار اشاره کرد.در این نوع از مسابقات معمولاً از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده می‌شود و این مسابقات فرصت مناسبی برای خودروسازان بزرگ تولید کننده خودروهای شاسی بلندی چون جیپ، رنجرور، لندرور، نیسان پاترول، میتسوبیشی پاجرو، تویوتا لندکروزر ، سوزوکی گرند ویتارا و... هستند تا قدرت، سرعت و تکنولوژی محصولات جدیدشان را نمایش دهند و برای بدست آوردن مشتریان بیشتر به رقابت بپردازند.معمولاً این مسابقات در مسیرهای خاکی، گلی، صخره‌ای و ناهموار شنی و کویری برگزار می‌شود .

پیروزی هر گروه در این مسابقات بستگی به قدرت موتور، توان جعبه دنده، مقاومت شاسی و البته مهارت راننده و نقشه خوان در مسیرهای سخت دارد.گرچه ایران دارای مسیرهای طبیعی و بیابان‌های بکر بسیار زیادی است.ولی نباید این مسیر ها را با مسیر های مسابقه اشتباه گرفت. بلکه باید برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و همینطور امکانات امداد رسانی، این مسابقات را در پیستهای مشخصی برگزار کرد که هم امکان امداد رسانی در آنها وجود داشته باشد و هم طبیعت تخریب نشود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
کاوشگر