صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:40 به مدت 1:20

مدیرکل کارودانش وزارت آموزش و پرورش: اولویت آموزش درهنرستان ها، ورود به بازار کار است نه دانشگاه

«مصطفی آذرکیش» مدیرکل کارودانش وزارت آموزش و پرورش درگفتگو با رادیو جوان درباره این که چه مهارت هایی در مدارس گنجانده شده گفت: بخشی از این مهارت ها، مهارت های حل مسئله است. در وزارت آموزش و پرورش، توسعه اموزش های مهارتی از اولویتهای اصلی است و به خاطر همین هم درس کار و فناوری از دوره ابتدایی و در پایه هفتم و هشتم ونهم، دانش‌آموزان را با مهارت ها و مشاغل جدید آشنا می کند.
وی گفت: در پایه ده و یازده ودوازدهم دانش‌آموزان با ورود به هنرستان ها رشته های جدید را در حوزه صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر آموزش می بینند. چون دوره نیم متوسط دوم دوره نیمه تخصصی هست و باید پاسخگو ی نیاز بازار و نیازهای جامع درحوزه های مختلف هم باشد بیش از 160 رشته در شاخه کارودانش و بیش از 41 رشته در شاخه فنی و حرفه ای با تناسب سازی نیازها با بازار کار بوجود آمده است و ایجاد این رشته های جدید نشان می دهد توجه به اشتغال و نیازهای فعلی و آینده جامعه مدنظر وزارت آموزش و پرورش هست.
آذرکیش درباره استقبال دانش آموزان از این رشته های جدید گفت: امسال نسبت به سال قبل در شاخه کارودانش 45 هزار نفر ثبت نام بیشتر در پایه دهم داشتیم و این یعنی رشد ¼ درصدی و نشان از افزایش و اقبال عمومی جامعه، خانواده ها و دانش‌آموزان به سمت آموزش های مهارتی است. با توجه به سیاست هایی که در وزارت آموزش و پرورش داریم و تعاملی که با دستگاه های اجرایی و دستگاه های متولی مهارت داریم، در تمام مناطق آموزشی کشور و 720 منطقه، یک هنرستان کارودانش را داریم و این یعنی دسترسی آموزشی به آموزش های مهارتی وتوسعه عدالت اجتماعی را بییشتر کردیم و همین باعث شده اقبال عمومی به مهارت آموزی بیشتر شده است.
مدیرکل کارودانش وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که آیا آگاهی دانش‌آموزان نسبت به شغل و آینده خود همزمان با این مهارت ها بالا می رود یا خیر، گفت: دانش‌آموزان در دوره ابتدایی یاد می‌گیرند که کار مقدس است و در دوره متوسط اول دانش‌آموزان با مشاغل مختلف آشنا می شوند و اینکه در چه مشاغلی توانمند هستند و به خاطر همین بیش از 30 پودمان آموزشی که در بحث کار و فناوری هست، ناظر بر همین موضوع است. دانش‌آموزان در دوره متوسطه دوم در مشاغل وارد می شوند.
وی افزود: نگاه ما این است که برخی مشاغلی که الان موجود است و برخی مشاغلی که در آینده وارد باز کار می شوند را همزمان در آموزش مهارتی در سراسر کشور باشد و این تنوع و تعدد رشته ها ناظر بر همین موضوع است.

مرتبط با این خبر

  • خبر فروش بلیط 9 میلیون تومانی پرواز تهران به کرمانشاه تکذیب شد

  • مردم از ارسال کمک مستقیم به مناطق زلزله‌زده خودداری کنند

  • 15 هزار واحد مسکن در زلزله اخیر تخریب شده است

  • آمادگی ارتش برای کمک به زلزله زده ها

  • انبوه سیب ها در کنار جاده

  • عذرخواهی هواپیمایی کشوری

  • دبیر ستاد اربعین: زائرانی که اصرار بر بی‌قانونی کنند، حتما به محاکم قضایی معرفی خواهند شد

  • شرکت‌های هواپیمایی مسئول پاسخگویی به مردم هستند

  • سفارش اینترنتی دریافت بنزین امکان‌پذیر شد

  • بخش عمده زیرساخت های فضای ساییری ما در اختیار کشورهای خارجی است