اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

توصیه‌های مراقبتی در بارداری در فصل سرما/ واكسن آنفولانزا و مراقبت از كم‌خونی

دكتر ناهید همتیار‌ متخصص زنان، زایمان و نازایی در برنامه «ساختمان پزشكان» رادیو جوان درباره مراقبت از بارداری چندقلویی، كاهش تهوع استفراغ و توصیه‌های مراقبتی در بارداری گفتگو كرد.

1402/09/11
|
10:05
|

دكتر ناهید همتیار متخصص زنان، زایمان و نازایی در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان گفت: اولین اقدام برای توصیه به یك خانم باردار، شروع مصرف اسید فولیك است. در صورتی كه مراقبت‌های قبل از بارداری را انجام نداده باشد، یعنی چكاب و آزمایش نرفته باشد و سابقه بیماری خاصی نداشته باشد، باید برای او یك سری آزمایش‌های روتین درخواست كنیم.

وی افزود: این آزمایش‌ها شامل بررسی كم‌خونی، تیروئید، قند خون، هپاتیت، HIV و سرخچه می‌شوند. در صورتی كه هر یك از این آزمایش‌ها مشكلی نشان دهند، باید بر اساس نتایج وضعیت درمان را شروع كنیم یا در صورت وجود مشكلات تغذیه‌ای، آنها را اصلاح كنیم. اگر خانم باردار مشكل خاصی نداشته باشد، در هفته 7 الی 8 بارداری یك سونوگرافی برای بررسی وضعیت جنین، تشكیل قلب و موقعیت جفت درخواست می‌شود؛ همچنین، زندگی روزمره‌اش نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

این متخصص زنان، زایمان و نازایی در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان عنوان كرد: تمام خانم‌ها اسید فولیك 1 را روزی یك عدد مصرف كنند. در صورتی كه سابقه بیماری صرع داشته باشند، دارای داروهای ضد تشنج باشند یا سابقه تولید نوزاد مبتلا به مشكلات عصبی داشته باشند، باید اسید فولیك 4 میلی گرم را مصرف كنند. در مورد سونوگرافی، تقریباً تا آخر بارداری، در صورتی كه جنین مشكل خاصی نداشته باشد، سه یا چهار سونوگرافی كافی است.

وی در ادامه درباره اینكه آیا تعدد سونوگرافی مشكلی برای جنین ایجاد می كند یا خیر توضیح داد: مادر برای اولین بار می‌تواند صدای قلب جنین را در هفته هفتم حاملگی بشنود. در هفته هشتم، در صورتی كه سونوگرافی انجام شود و مشكلی وجود نداشته باشد، به غربالگری‌های جنین می‌پردازیم كه در هفته دوازدهم انجام می‌شود و شامل بررسی ضخامت ان تی جنین و ضخامت استخوان پشت گردن جنین برای سندروم دان می‌شود. همچنین، میزان تیروسیم در هفته‌های 13 و 18 نیز بررسی می‌شود.

ناهید همتیار متخصص زنان، زایمان و نازایی درباره تزریق واكسن آنفولانزا به زنان باردار اشاره كرد و گفت: برای غربالگری تریمسر اول (هفته 12)، آزمایش خون را انجام دهید. اگر مشكلی وجود ندارد، برنامه را تا هفته 17 یا 18 ادامه دهید و سونوگرافی آنومالی‌اسكن را انجام دهید. توصیه كنید كه تمام خانم‌های باردار در فصل سرما واكسن آنفولانزا دریافت كنند؛ برای كسانی كه تهوع استفراغ دارند، ابتدا مشكلات تیروئیدی را بررسی كنید و سپس توصیه‌های تغذیه‌ای ساده را به آنها بدهید.

وی در ادامه درباره استفاده دارو برای كاهش حالت تنوع و استفراغ توضیح داد: در صورت لزوم، از درمان‌های دارویی برای كاهش تهوع استفراغ استفاده كنید. برای مادرانی كه بارداری دوقلویی یا سه قلویی دارند، توصیه می شود كه بیشتر از سایر مادران مراقبت كنند و در صورت نیاز، تعیین جنسیت جنین را انجام دهند. بررسی كم‌خونی و گروه خونی مادر را در هفته‌ای كه آزمایش خون اول انجام می‌شود، انجام دهید.

وی در پایان در برنامه ساختمان پزشكان رادیو جوان افزود: برای مادران بدون مشكل كم‌خونی، تا هفته 16 وی برنامه‌های ویتامینی به علت تهوع بارداری را توصیه كنید. برای مادران با مشكل كم‌خونی، درمان مورد نیاز را از هفته 16 شروع كنید و قرص آهن را به آنها بدهید. از این موارد برای تمام مادران بارداری كه در فصل سه ماهه پاییز و زمستان باردار هستند و همچنین زمان زایمان آنها توصیه می شود.

دسترسی سریع
خبر