سینماچی پنج شنبه ها از ساعت 21:00 به مدت 45 دقیقه

فرهنگ تحریم شدنی نیست

دبیر جشنواره «سینماحقیقت» گفت: ما با عدم حضور برخی از افراد آزادانه برخورد كردیم و گفتیم كه نباید به فیلمساز فشار بیاوریم.

1401/09/27
|
11:27
|

محمد حمیدی مقدم، دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در گفت‌و‌گوی تلفنی با برنامه «سینماچی» رادیو جوان درباره تحریم جشنواره توسط عده‌ای از افراد گفت: ممكن است عده‌ای از افراد به برخی موضوعات معترض باشند، اما همه این‌ها باید با اصول خودش حركت كند. فرهنگ تحریم شدنی نیست و سینما محل اعتراض و گفتمان جدیدی است.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در واكنش به حذف سینما مستند توضیح داد: مگر می‌توان سینمای مستند را حذف كرد؟ مگر می‌توان گفتگو درباره مستند را تحریم كرد؟ مستند یعنی طرح مسئله و مطالبه‌گری و توجه‌اش به آن وجوه از زندگی است كه مورد غفلت قرار گرفته است.

وی خطاب به كسانی كه در جشنواره «سینماحقیقت» حضور نداشتند، بیان كرد: كسانی كه علاقه ندارند در جشنواره حضور داشته باشند، می‌توانند نباشند و سال دیگر حضور داشته باشند. عدم حضور آن‌ها نمی‌تواند به حركت رسمی تبدیل شود. در چند نوبت اعلام كردیم كه همه مختار هستند.

حمیدی مقدم ادامه داد: ما با این موضوع آزادانه برخورد كردیم و گفتیم كه نباید فیلمساز تحت فشار باشد. باید گفت كه امسال یكی از جسورانه‌ترین دوره‌های جشنواره را از سر گذراندیم. یعنی فیلم‌هایی به نمایش درمی‌آمدند كه جسورانه هستند.

دبیر جشنواره «سینماحقیقت» درباره برگزاری این دوره از جشنواره در مقایسه با سال‌های قبل گفت: برگزاری این دوره از جشنواره كار سختی بود. باید فكر می‌كردیم كه چگونه با پدیده‌ها مواجه شویم و شكل تعادلی از گفتگو را فراهم كنیم. خداروشكر كه در این مسیر ستاد همدل و همراهی را داشتیم.

دسترسی سریع
سینماچی