پانزدهم رجب، سالروز وفات گوهر دریای عصمت و طهارت و مظهر مهربانی و عطوفت، حضرت زینب کبری (س)

پانزدهم رجب، سالروز وفات کریمه اهل بیت، گوهر دریای عصمت و طهارت و مظهر مهربانی و عطوفت، حضرت زینب کبری (س) را به مسلمانان جهان تسلیت می‌گوییم.

1398/01/02
|
00:28

حضرت زینب کبرى (س) روز پنجم جمادى الاول سال 5 یا 6 هجرت در مدینه چشم به جهان گشود و در 15 رجب سال 63 هجری قمری از دنیا رفت. بانوی قهرمانی که پس از شهادت حضرت امام حسین (ع)، ادامه‌ی نهضت عاشورا را به دوش کشید و پرچمدار این قیام بود.

حضرت زینب (س) هنگامی که به سال‌های تشکیل زندگی نزدیک شد، از این امر پسندیده الهی سرباز نزد، اما در ازدواج با پسر عموی خویش شرطی بسیار نیکو قرار داد: این که هرگز و در هیچ لحظه‌ای از برادرش اباعبدالله (ع) جدا نشود. حضرت زینب (س) نیز در واقعه کربلا، دوشادوش حضرت امام حسین (ع) حضور داشت و پس از شهادت او نیز پیام قیامش را به گوش همه‌ی جهانیان ابلاغ کرد.

شگفت نیست اگر کسی که در خانه‌ی وحی و امامت بزرگ شده، این چنین بلند آوازه و سر افراز بر بلندی تاریخ بایستد. شگفت نیست که حضرت زینب کبری (س) فریاد افشاگرانه‌ی جاوید هستی است، کسی که در محفل خاندان آل عبا، چشم به دنیا گشوده و بر زانوان پیغمبر، کودکی‌اش را سپری کرده. کسی که در سایه‌ی نفس‌های امیر مومنان و بانوی جهان نفس کشیده است. حضرت زینب (س) که استوره‌ی بی‌شباهت صبر و پایداری و استقامت است. و در مقام الگو و مقتدای همه‌ی حاضران صحنه‌ی عاشورا قرار داشت. به همین دلیل هرگز لحظه‌ای زیر بار غم و ماتم قامت خم نکرد و آزادگی و غرور و حیا و عفت خویش را از یاد نبرد. او بهترین نمونه برای زنان آزاده و خدا جوی روزگار است.

پیام عاشورا را که حضرت زینب به همه‌ی زنان روزگار ابلاغ می‌کند، شناخت رسالت سیاسی و پشتیبانی از مبارزه شهیدان، تلاش اجتماعی همراه با عفاف و پاکدامنی و شهید پروری و تربیت نسلی شهادت طلب است.

سالروز وفات مظهر مهربانی، ایثار و عطوفت، حضرت زینب کبری (س) را تسلیت می‌گوییم.

دسترسی سریع