شانزدهم مهرماه، روز جهانی کودک

شانزدهم مهرماه، روز جهانی کودک برکودکان، آینده سازان ایران اسلامی، گرامی باد.

1397/07/16
|
09:19

در سال 1946 بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به ‌منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام یونیسف را ایجاد کرد که انجمن بین‌المللی ویژهٔ کودکان سازمان ملل نام گرفت. این سازمان در سال 1953 روز 8 اکتبر را به عنوان روز جهانی کودک نام‌گذاری کرد.
پیمان‌نامه‌ی حقوق کودک کنوانسیونی بین‌المللی است که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می‌کند. دولت‌هایی که این معاهده را امضا کردند، موظف به اجرای آن هستند و شکایت‌های راجع به آن به کمیته‌ی حقوق کودک ملل متحد تسلیم می‌شود.
کودکان، آسیب پذیرترین گروه در هر جامعه‌اند و از هیچ چیز آنان از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگرشان نباید کاست. بی‌توجهی به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه‌هایی که وضعیت زندگی و حیات کودکان را خدشه‌دار می‌سازد به امید اینکه اقتصاد آینده کشور تامین باشد نه توجیه و بازده اقتصادی دارد و نه حرکتی انسانی محسوب می‌شود.
کودکان، برکت زندگی و سرمایه‌های آینده جامعه به شمار می‌آیند. آنان برای رشد و بالندگی خود، نیازها و در مفهوم دقیق‌تر حقوقی دارند که باید به درستی به آن پرداخت. با توجه به نقش بی بدیل خانواده در بالندگی شخصیت کودک، پیش از همه، خانواده و سپس جامعه باید این حقوق را به خوبی بشناسند و خود را مکلف به پاسداشت آن بدانند. روز جهانی کودک بهانه ای برای ورود به جهان کودکان است، برای ورود به این جهان باید آگاهی‌های خود را فراموش کنیم و با ناآگاهی‌های کودکانمان همراه شویم.
کودکان در روز جهانی کودک می‌خواهند این تضاد را یادآور شوند، که در حالی که سالانه هزینه‌های تصور نشدنی‌ای صرف تولید انواع سلاح‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای می‌شود، کودکان بسیاری از گرسنگی، نبود امکانات بهداشتی، سوءتغذیه درجهان می‌میرند.
روزجهانی کودک، برکودکان ، آینده سازان جهان، مبارک باد.

دسترسی سریع