رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

ماشین تک چرخ

در پروندۀ ویژۀ رادیوم، به فناوری‌های عجیب پرداخته می‌شود و هدی عرب‌شاهی از ماشین تک چرخ صحبت می‌کند.

1399/08/28
|
11:57

هدی عربشاهی در گفت و گو با برنامۀ رادیوم رادیو جوان دربارۀ ماشین‌های تک چرخ اظهار داشت: این ماشین‌ها چرخ‌های بزرگی داشته‌اند که قطر بیرونی آن به دو متر می‌رسیده است. شاسی، موتور، صندلی و فرمان آن داخل چرخ است. امروزه از این ماشین‎ها برای سرگرمی و در سیرک‌ها استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: در دهۀ 30 قرن بیستم این ماشین‌ها با قیمت ارزانی به تولید انبوه رسیدند، اما کارخانۀ تولید کنندۀ آن ورشکست شد. یکی از دلایل ورشکستگی این کارخانه بدون محور بودن و حرکت نکردن به چپ و راست بوده است. بنابراین رانندگان ایستایی نداشتند و به آن اطمینان نمی‌کردند.

عربشاهی با اشاره به اینکه نام این ماشین چرخ‌موتور بوده است بیان کرد: به زبان ایتالیایی نام این ماشین موتوروتا بوده است. ثبت اختراع اولیه در سال 1960 بوده که با نیروی محرکۀ بدن بوده است. در سال 1930 به آن موتور اضافه می‌شود و به گفتۀ مورخان تاریخ وسیله نقلیه موتوری این ماشین با موتور بخار حرکت می‌کرده است. تقریبا می‌توان گفت که این امر همزمان با اختراع ماشین چهار چرخ بوده و برخلاف خودرو نتیجه ای نداشته است.

وی تعادل نداشتن این ماشین را یکی از دلایل باقی نماندن آن برشمرد و گفت: در سال 1930 این ماشین با بازاریابی به قیمت 5 هزار لیره تولید انبوه شده است، اما به دلیل استقبال نکردن مردم این کارخانه ورشکست می‌شود. آخرین نمونۀ این ماشین در امریکا برنامه اجرا می‌کند و به دلیل بالا بودن سرعت، چرخ موتور از جاده خارج می‌شود و از بین می‌رود.

عربشاهی افزود: مخترع این ماشین با هدف یافتن سرمایه‌گذار در تاریخ 1923 این ماشین را به نمایشگاه بازرگانی میلان می‌آورد و قطر بیرونی چرخ ماشین را کاهش می‌دهد و به 145 سانتی متر می‌رساند. ولی فرمان آن تنها قادر به هدایت کردن مسیر های مستقیم بود و امکان چرخیدن به سمت راست و چپ را نداشت و به همین علت موفقیتی کسب نمی‌کند.

وی در پایان تصریح کرد: چرخ موتور از طرف مطبوعات ایتالیایی و بین المللی بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد و به خودروی یکی از قهرمان‌های داستان‌های مصور ایتالیایی تبدیل می‌شود و تصویر آن روی جلد نشریه‌ای که این داستان را منتشر می‌کرده است چاپ می‌شود. این ماشین در دنیای فانتزی مورد استقبال قرار می‌گیرد و این تبلیغات به تجاری شدن آن کمک می‌کند، اما متاسفانه به موفقیت تجاری ناامید کننده‌ای می‌رسد.

این برنامۀ رادیویی را سیاوش صفاریان‌پور اجرا می‌کند و تهیه کنندۀ آن شایان بهلولی و سردبیرش احسان مهرجوست و کار روابط عمومی آن را عطیه محسنی انجام می‌دهد.

دسترسی سریع
رادیوم