رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

ماهی‌های جنگجو در آکواریوم رادیوم

سیاوش صفاریان پور و کاظم کوکرم در بخش پروندۀ ویژه با موضوع ماهی جنگجو در رادیوم.

1399/08/26
|
17:53

این برنامه از حضور ماهی‌های جنگجو در خلیج فارس خبر می‌دهد. بسیاری از مردم هنگامی که به سفرهای دریایی می‌روند و به خود جرئت می‌دهند و وارد آب‌های اقیانوس یا رودخانه می‌شوند، اطلاعاتی در خصوص حیوانات خطرناکی که احتمال دارد هر لحظه جانشان را تهدید کند ندارند و وقتی وارد آب می‌شوند ممکن است یک کوسه ماهی قسمتی از بدنشان را قطع کند؛ یک سفره ماهی آنها را بگزد یا این‌که یک گروپر غول‌آسا آنها را ببلعد.

اما شاید اصلاً به فکر شما هم نرسد که امکان دارد در وسط آب، دچار برق‌گرفتگی بشوید. برقی که عمداً موجود آبزی تولید کرده و برای متوقف کردن قلبتان کافی است!

این برنامه برای فرار شما از دریا و رودخانه نیست، همۀ ما باید اطلاعات زیادی از خطرهای اطراف خود داشته باشیم، چه خطرهایی که در خشکی ما را تهدید می کنند و چه خطرهای داخل دریا.

اگر تا کنون سفری به چابهار یا کنارک داشته‌اید شاید متوجه ماهی‌ای که بیشتر شبیه سفره ماهی است شده باشید. اگر شناگری ندانسته پا به روی این سفره‌ماهی برق‌دار بگذارد به طور حتم دچار برق‌گرفتگی می‌شود.

در دریا نزدیک به 250 گونه جانور پیدا می‌شود که می‌توانند برق تولید کنند و از نیروی آن برای دفاع از خود، فلج کردن طعمه و دریاپیمایی و احیاناً برقرار کردن ارتباط با یکدیگر برای امور مهمی نظیر تولیدمثل استفاده کنند. در میان اینها فقط سفره‌ماهی برق‌دار ایرانی است که با تولید زیاد برق برای انسان ایجاد خطر می‌کند.

مردم محلی چابهار به این ماهی برق‌دار، ماهی کرنت و برخی دیگر به آن پتن می گویند. این ماهی با دمش نمی‌تواند برق تولید کند، بلکه اندام تولید کنندۀ برق آن در باله‌های آن قرار گرفته است و بیشتر درون آب توانایی آن را دارد که برق تولید کند. البته یکی دیگر از سلاح‌های این ماهی دم آن است که وقتی دمش را جمع و سپس به سمت شخصی پرتاب می کند، خارهای سمی‌ای دارد که باعث مرگ یا ایجاد عفونت در بدن شخص می‌شود.

این برنامۀ رادیویی را سیاوش صفاریان‌پور اجرا می‌کند و تهیه کنندۀ آن شایان بهلولی و سردبیرش احسان مهرجوست و کار روابط عمومی آن را عطیه محسنی انجام می‌دهد.

دسترسی سریع
رادیوم