رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

وقتی مغز با بازی حالش بهتر است.

سیاوش صفاریان پور در رادیوم روایت جدیدی از دنیای بازی و ابعاد ناشناختۀ مغز داشت.
مهمان سیاوش صفاریان پور دکتر مرادی در قسمت چهار دهم رادیوم بود.

1399/08/25
|
14:48

منوچهر مرادی عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران در گفت و گو با برنامه رادیومِ رادیو جوان دربارۀ تعریف هوش مصنوعی اظهار داشت: تعریف هوش مصنوعی به دلیل تعاریف متعدد دشوار است اما به طور کلی 4 تعریف از آن ارائه شده است که عبارتند از شبیه انسان فکر کنیم، شبیه انسان عمل کنیم، منطقی فکر کنیم و منطقی عمل کنیم. مصنوعی بودن آن به این دلیل است که سعی بر تقلید از انسان وجود دارد.
وی ادامه داد: در خیلی از موارد تکنولوژی از موارد تجربی قوی تر است؛ برای مثال در زمان اختراع هواپیما برادران رایت خواستار بال زدن هواپیما مانند پرندگان بودند این درحالیست که ما اکنون دارای هواپیماهایی هستیم که هیچ پرنده‌ای مشابه‌ آن وجود ندارد که توانایی تحمل چنین وزنی را داشته باشند و درعین حال همان کارُ سخت‌تر از آن را انجام می‌دهند.
مرادی با اشاره به اینکه احتمالا برای هوش مصنوعی هم اتفاقی شبیه اختراع هواپیما خواهد افتاد بیان کرد: ما تا زمانی به دنبال شبیه شدن به انسان به عنوان یک نماد هوشمند بودیم ولی در حال حاضر شاهد وجود کامپیوتر های بسیار قوی تر هستیم. به نظر می‌رسد که در آینده هوش مصنوعی در زمینه های خاصی قوی تر از انسان خواهد شد.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه باید از تکنولوژی همانند استفاده از سلاح ها مراقبت شود گفت: در سطح دنیا به دنبال انجام مهار لازم در این صنعت و تکنولوژی هستند البته باید در نظر داشت که هوش مصنوعی به انسان ها بسیار کمک می‌کند تا ناخودآگاه فعالیت خود را منطقی‌تر کرده و خطرپذیر نباشند. برای مثال در پاکستان به دلیل کمبود اب و خشکسالی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی به کشاورزان درباره زمان آبیاری خبررسانی می‌کنند و این امر سبب کاهش مصرف آب و افزایش ذخایر آبی آنان شده است.
وی دربارۀ مفید بودن بازی‌های کامپیوتری برای مغز انسان تشریح کرد: مفید بودن بازی‌های کامپیوتری به مقدار زیادی ثابت شده است در عین حال که مخالفت‌های زیادی ازجمله اعتیاد به آن مطرح شده است و باید کنترل شود. در تحقیقات نشان داده شده است که بازی فیفا و کانتر بر تصور فضایی و سرعت عمل افراد تاثیر گذاشته و به آنان کمک می‌کند.
مرادی افزود: خانواده‌ها باید در استفاده از گیم‌ها مراقبت کنند اما نباید بگویند که بد است چراکه گیم به اندازه کافی و کنترل شده خوب است. گیم‌های متعددی از جمله گیم‌های شناختی برای مغز انسان ساخته و طراحی شده‌اند و این بازی‌ها همانند نرمش صبحگاهی است.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اثبات اثر بخشی بازی ها کار سختی است عنوان کرد: بازی‌های شناختی اثبات‌های محدودی دارند و افراد خودشان می‌توانند تاثیراتش را در خودشان جستجو کنند و وسعت حافظه کاری نیز از طریق این بازی ها امکان پذیر است.
وی در پاسخ به این سوال که چگونه بفهمیم حال مغزمان خوب است گفت: برای اینکه بفهمیم حال مغزمان خوب است باید ببینیم توانایی محاسبات را داریم؟ آیا شماره تلفن‌ها را به یاد داریم؟ آیا اسامی را به ذهن می‌سپاریم یا از یاد می‌بریم؟
اگر پاسخمان به سوالات منفی‌است نباید نگران شویم بلکه باید از تکالیف شناختی از جمله بازی‌ها استفاده کنیم.
مرادی ادامه داد: خیلی از بازی ها در مراحل اول ارتقای شناختی را دارند مثلا هنگام استفاده از بازی فیفا برای اولین بار یادگیری‌های مختلفی را به دنبال دارد بنابراین مغز به چالش کشیده می‌شود.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران در پایان درباره چگونگی یافتن بازی‌های شناختی تصریح کرد: کتاب باشگاه مغز، بازی‌های فیزیکی شناختی را دارد و کتاب مغزینه، توجه و تمرکز بازی‌های شناختی کامپیوتری را دارد و دلیل طراحی گیم ها و تاثیرگذاری در هر قسمت مغز در آن توضیح داده شده است.
انتهای پیام/این برنامۀ رادیویی را سیاوش صفاریان‌پور اجرا می‌کند و تهیه کنندۀ آن شایان بهلولی و سردبیرش احسان مهرجوست و کار روابط عمومی آن را عطیه محسنی انجام می‌دهد.

دسترسی سریع
رادیوم