رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

پدیده سرما زیستی چگونه انجام می‌شود؟

در بخش پرونده ویژه برنامه رادیوم، برنامه علمی شبکه رادیویی جوان، درباره مسئله سرمازیستی صحبت شد.

1400/12/17
|
11:43

.
شرکتی در آریزونا به نام آرکور ادعا کرده است با سالی 660 دلار، می‌تواند بدن آدم‌ها را منجمد کند و هر زمان که فرد خواست او را دوباره به زندگی برگرداند.
حسام‌الدین خضری در گفت‌وگو با این برنامه در خصوص چنین ادعایی گفت: «من این ادعا را شبیه یک مارکت می‌دانم. چرا که امروزه سرما زیستی در تکنولوژی‌های مختلف جراحی مثل جراحی قلب استفاده می‌شود.
اما سرد کردن، عارضه‌های سنگینی برای فرد خواهد داشت. اگر این سرما زیستی طولانی شود، فشار عمیقی به کلیه‌ها و کبد وارد می‌شود که این موضوع را غیر ممکن می‌کند.
من این قیمت را در روسیه و آمریکا، هزینه‌ای نزدیک به 25هزار دلار شنیده‌ام که منطقی‌تر است.»
وی ادامه داد: «اگر بخواهم وصفی از این موضوع داشته باشم، تشابهش به این است که مثلاً ما طبقه دوم یک ساختمان را ساخته‌ایم و من با وجود بیماری که دارم، در شرایطی هستم که باید هزینه ساخت کل ساختمان را بپردازم به امید اینکه روزی طبقه دهم ساختمان ساخته شد، من آماده باشم که آن طبقه تغییر کند.
فقط این را بگویم بر اساس چیزی که وجود دارد خیلی اوقات در علم پزشکی که روز به روز در حال پیشرفت است، ما مطمئن نیستیم که پنج سال آینده این تئوری‌ها که بر مبنای آن اتفاقات زیادی می‌افتد، پا بر جا خواهند بود یا خیر.
به هر حال در دنیا و از سوی کشورهای روسیه و آمریکا، سالیانه بین 250 تا 300 نفر را با سرما زیستی، فریز می‌کنند و اگر بخواهیم تشابه فیزیولوژیکی به آن بدهیم می‌توانیم مثل درختان را برای آنها بزنیم.»
درستی یا نادرستی سرما زیستی
خضری درباره درستی یا نادرستی این اتفاق گفت: «نمی‌خواهم بگویم این اتفاق غیر ممکن است و من هم ایده‌پرداز و پژوهشگر تخصصی این ایده نیستم.
اما آن چیزی که مطالعات نشان می‌دهد، این است که فاصله بسیار زیادی از ایده تا با آن چیزی که در ذهن ماست، وجود دارد. خیلی از افرادی که از نظر عقیدتی با این موضوع مواجه شده‌اند، آن را نقد کرده‌اند و حتا گفته‌اند این موضوع غیر قابل پردازش است و نمی‌شود فرد را پس از مرگ از سوی انسان زنده کنیم.»
وی در خصوص ابعاد اخلاقی و فلسفی این ایده و تاریخچه آن که در سال 1967 اولین انسان به صورت داوطلبانه از طریق سرما زیستی منجمد شده است، گفت: «من اخبار متعددی درباره افراد مختلفی از این موضوع شنیده‌ام. مثلاً دختری که مبتلا به سرطان بوده و فریز شده است تا زمانی که درمان قطعی سرطان پیدا شود.
در هر صورت افراد زیادی هستند که در دنیا چنین عملیاتی را انجام می‌دهند و به تبع آن اخبار مختلفی درباره این ایده منتشر خواهد شد و من خبر مربوط به فریز اولین انسان را نشنیده‌ام.»
وی ادامه داد: «در هر صورت با توجه به تکنولوژی امروزی، سرما زیستی نه غیر ممکن است و نه اعجاب انگیز.
به هر حال با یک‌سری فرایندها که در جراحی‌ها اتفاق می‌افتد می‌توان افراد را منجمد کرد و نمی‌توان روش آن را دقیق توضیح داد.»
کارشناس بخش ویژه درباره فشار سرما زیستی بر کبد و کلیه و تاثیر آن بر افراد گفت: «زمانی که فرد می‌خواهد فریز بشود، همان کاری انجام می‌شود که در زمان جراحی‌های قلب اتفاق می‌افتد.
ما دستگاهی داریم به نام هموپرفیوژن که خون را در زمان جراحی به گردش در می‌آورد. این دستگاه دو تا لوله طویل سیلیکونی دارد که در قلب مثل آئورت یا یکی از دهلیزها قرار می‌گیرد و قلب را از لوله دیگری فلج می‌کنند تا عمل جراحی صورت بگیرد.
در این زمان این دستگاه، گردش خون را بر عهده می‌گیرد و با توجه به از کار افتادن قلب، گردش خون انجام می‌شود و هموپروفیوژن مسئول اکسیژنه کردن خون را هم انجام می‌دهد.
این‌ها را گفتم که بدانیم تا زمانی که عمل جراحی با این دستگاه اتفاق می‌افتد، هر چقدر زمان جراحی طولانی‌تر باشد عارضه‌ها برای بیمار بیشتر می‌شود.
درباره سرمازیستی نیز همین اتفاق می‌افتد و در این ایده، خون به علت فسادپذیر بودن کاملاً از بدن انسان خارج می‌شود و ماده دیگری جایگزین آن می‌شود که من حدس می‌زنم شامل ماده مربوط به پیوند اعضا می‌شود.»
وی در پایان گفت: «در مقالات آمده است که کاهش دما در فریز کردن تا منفی 196 درجه پایین می‌آید و چون ماده‌ای که جایگزین خون می‌شود قابلیت ضد یخ را دارد، باعث می‌شود در این دما نیز این مایع در جریان باشد.»
گفتنی است برنامه رادیوم یکی از برنامه‌های علمی رادیو جوان است که به مدت 45 دقیقه از ساعت 9 صبح پخش شد.
پایان پیام

دسترسی سریع
رادیوم