دال شنبه -چهارشنبه از ساعت 12:15 به مدت 30 دقیقه

دربارۀ دماوند

وقف قمستی از دماوند این روزها تبدیل به داغ‌ترین موضوع مورد بحث در کشور شده است.

1399/05/08
|
14:11

چند روز پیش خبری مبنی بر وقف قسمتی از یال قلۀ دماوند منتشر شد که موجی از حیرت را برای همگان در پی داشت. در پس این خبر موقوفه‌ای بود که بر مبنای آن باید قسمتی از یال قلۀ دماوند به ادارۀ اوقاف لاریجان می‌رسید. در همین ارتباط برنامۀ دال رادیوجوان به کاوش دراین‌باره پرداخت.

در برنامۀ امروز آقای نام دار، معاون امور مجلس سازمان حفاظت از محیط زیست، با اشاره به اینکه قله دماوند دارای 11 پلاک ثبتی است گفت: «از این 11 پلاک 9 پلاک بدون هیچ مشکل و معارضی پلاک دارند و تنها دو مورد است که با بروز یک اختلاف برای دریافت پلاک با مشکل روبه‌رو شده است».

آقای نام دار با اشاره به حل اختلاف نظر با سازمان اوقاف گفت: «این دو پلاک از حدود هفتاد سال قبل با سندهای قدیمی وقف شده بودند که در حال حاضر و بارفع ابهامات مشکل مرتفع شده است». معاون سازمان محیط زیست این را هم یادآور شده که نیمی از اسناد وقفی بامداد چهارشنبه 8 مرداد به نام دولت سندخورده و سازمان حفاظت از محیط زیست به شدت پیگیر موضوع است تا مابقی زمین‌ها به نام دولت شوند.

در ادامه آقای حسنی، معاون سازمان اوقاف، با اعلام اینکه در موضوع قله دماوند بزرگنمایی شده است گفت: «این قبیل وقف‌نامه از قدیم در کشور مرسوم بوده که تا کنون تمامی این موارد از طریق مصالحه با سازمان حفاظت از محیط زیست حل و فصل شده و موارد ذکر شده در طبیعت به انفال و اموال عمومی مردم برگشته است».

برنامۀ دال هر روز به تهیه‌کنندگی زهره عبدالرحیم و گویندگی صدیقه مرادی با بررسی موضوعات روز کشور از رادیوجوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
دال