فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و خانواده و آموزش مهارت‌های زندگی برای جوانان

سه شنبه 18 تیر 98 فصل اولُ با موضوع خانواده و آموزش مهارت‌های زندگی برای جوانان شنیدید.

1398/04/18
|
12:38

همۀ ما در زندگی با موقعیت‌هایی روبه‌رو می‌شویم که اگر به درستی عمل نکنیم سلامت روانی خودمان و دیگران به خطر می‌افتد. این موقعیت‌ها زیادند. مثلاً چگونه با دوستان و اطرافیان خود ارتباط برقرار کنیم؟ چگونه مسئولیت‌های جدید را بپذیریم؟ چگونه تصمیم بگیریم؟ چگونه مشکلاتمان را حل کنیم؟ چگونه با ترس، اضطراب، ناکامی، افسردگی و فشارهای روانی مقابله کنیم؟

مهارت‌های زندگی توانایی‌هایی‌اند که به ما کمک می‌نند با موقعیت‌های زندگی، به خصوص موقعیت‌های پر خطر، صحیح برخورد کنیم. وقتی این مهارت‌ها را کسب کردیم می‌توانیم در ایجاد ارتباط با دیگران سازگارانه عمل کنیم و بدون توسل به اعمالی که به خودمان یا دیگران صدمه می‌زند مشکلات را حل کنیم.

پازل گم شدۀ جامعۀ امروز ما در بین جوانان آموزش مهارته و یکی از مهمترین مهارت‌ها چیزی نیست جز مهارت زندگی. این مهم نیاز به به‌روز بودن و داشتن علم و آگاهی و امکانات مناسبه و تنها بخشی از این مهارت در خانواده قابل انتقاله. با این حال همین بخش محدود نقشی اساسی در سرنوشت و آینده جوانان داره. امروز و در این برنامه شنیدیم که چطور و با چه راهکارهایی می‌شه به بهترین نحو این مهارت‌ها رو به جوانان انتقال داد.

فصل اولُ هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه رو دریافت کنید.

گوینده: هستی‌دخت کرمی
گزارشگر: فریبا آیینی
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول