فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و مهارت در مقابله با استرس و افسردگی در جوانان

دوشنبه 17 تیر 98 فصل اولُ با موضوع مهارت در مقابله با استرس و افسردگی در جوانان شنیدید.

1398/04/17
|
12:30

این روزها استرس یکی از پرکاربردترین واژه‌ در زندگی همۀ ما شده است. استرس کاری، استرس در روابط خانوادگی و هزار و یک استرس دیگر که بی‌رحمانه ابعاد گوناگون زندگی ما را احاطه کرده‌اند. در این میان استرس در نوجوانان و جوانان مقوله‌ای به شدت حساس و مهم است. بر اساس نظرسنجی و پژوهشی که در سال 2014 در ایالت متحده امریکا صورت گرفت، انجمن روان‌شناسی امریکا اعلام کرد استرس در جوانان بیش از بزرگسالان رواج دارد. چنین خبری زنگ هشداری جدی برای والدین است. استرس در همۀ رده‌های سنی از جمله نوجوانی و جوانی عجیب و دور از ذهن نیست، اما به شدت نیاز به بررسی و رسیدگی دارد. در واقع زمانی که اوضاع هنوز چندان وخیم نشده باید آن را جدی گرفت و درمان کرد. دلایل استرس در نوجوانان متنوع و گوناگون است و اگر والدین برای رفع آن کمی صبر و حوصله به خرج بدهند، مشکل به سادگی از بین خواهد رفت.

عوامل گوناگونی تو زندگی روزمره و جامعۀ امروزمون عامل اضطراب و افسردگی ممکنه باشه به خصوص برای قشر جوون. این برای یه جامعه رو به رشد امری طبیعیه، اما این مفهوم از اهمیت مقابله با این آسیب اجتماعی کم نمی‌کنه. جوونها برای مقابله با این آسیب فراگیر هم به کمک نیاز دارن هم به مهارت. اما این مهارتُ از کجا و به چه شکل باید کسب کنن؟! مسئول آموزش این مهارت چه کسانی‌اند؟ خانواده یا جامعه؟! و اینکه چرا هنوز هم بسیاری از جوونها مهارت و آمادگی مقابله با اضطراب و افسردگیُ ندارن؟

فصل اولُ هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه رو دریافت کنید.

گوینده: هستی دخت کرمی
گزارشگر: تاصر یوسفیان
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول