فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و مهارت در تصمیم‌گیری در جوانان و نوجوانان

یکشنبه 16 تیر 98 فصل اولُ با موضوع مهارت در تصمیم‌گیری در جوانان و نوجوانان شنیدید.

1398/04/17
|
09:28

ترس از گرفتن تصمیم‌های مهم زندگی الزاماً بد نیست، اما اینکه نتوانید تصمیم‌تان را بگیرید و چیزی را شروع کنید ممکن است مشکل ساز شود. تصمیم‌گیری مهارتی است که هر کسی باید در ابتدای زندگی آن را به خوبی بیاموزد.

بدون تردید، تصمیم‌گیری یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی است، خدای بزرگ انسان را مختار آفرید تا بتواند با انتخاب خوبی بر بدی و قرارگیری آگاهانه در راه خودش، به سوی کمال حرکت کند. زیرا افراد همواره باید یک راه را از میان راه‌های گوناگون انتخاب کنند، ولی اگر شخص مهارت کافی را برای اخذ تصمیم نداشته باشد، قادر به تصمیم‌گیری یا به عبارتی تصمیم‌سازی نخواهند بود و در نتیجه یا باید تعارض و تنش‌های ناشی از آن را تحمل کند، یا با تصمیم‌گیری غیرمنطقی و نادرست، بر مشکلات خود بیفزاید.

برای اینکه آسیب‌های اجتماعی مرتبط با جوانانُ به حداقل برسونیم، اول باید خود جوانانُ توانمند و مقاوم کنیم و یکی از روش‌های برای این مهم چیزی نیست جز آموزش مهارت‌های زندگی. امروز و در این قسمت از برنامۀ فصل اول به یکی از بخش‌های مهم مهارت زندگی یعنی مهارت تصمیم‌گیری در جوانان پرداختیم و این سوالُ مطرح کردیم که از کجا و چطور باید شروع کنیم و چرا تا به حال فعالیت کافی و لازمُ در این مورد نداشتیم.

فصل اولُ هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه رو دریافت کنید.

گوینده: هستی‌دخت کرمی
گزارشگر: فریبا آیینی
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول