فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و موضوع اضطراب‌های تحصیلی

دوشنبه 20 خرداد98 فصل اولُ با موضوع اضطراب‌های تحصیلی بشنوید.

1398/03/20
|
09:38

دوران تحصیل برای جوانان و سرنوشت قشر آینده ساز جامعۀ ما اهمیت ویژه‌ای داره و اگر به پیشگیری از آسیب‌های این دوره توجه نکنیم، ممکنه عواقب و نتیجۀ جبران ناپذیر و گسترده‌ای داشته باشه. یکی از این آسیب‌ها که همچنان گریبانگیر محصلان جوان ماست، اضطراب‌های تحصیلیه. اما این اضطراب به چه معناییه و ریشه در چه عواملی داره؟!

اضطراب از عواطفی است که برای حفظ بقای جانداران لازم است. شاید بهترین روش مهار اضطراب آرام بودن است. این موضوع را ادموند جاکوبسون بیان کرده است. یعنی انسان در آن واحد نمی‌تواند هم مضطرب باشد، هم آرام. لذا به جای مبارزه با اضطراب می‌توان آرام بود.

مهمترین قدم برای کم کردن اضطراب، تصمیمی است که برای کاهش آن می‌گیرند. یعنی آن باور زمینه‌ای که: «من اضطراب دارم و دست خودم نیست». جایش را به باور جدیدی می‌دهد که: «من اضطراب دارم و سعی می‌کنم با استفاده از روش‌های مختلف، آن را کم کنم».
با این باور جدید، به تدریج احساس ناتوان در مهار اضطراب، جایش را به احساس توانایی در مهار اضطراب می‌دهد و این خیلی مهم است. در این مسیر می‌توان از دارو، روان درمانی، یادگیری مهارت‌های زندگی و ... کمک گرفت.

فصل اولُ هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه رو دریافت کنید.

گوینده: هستی دخت توکل
گزارشگر: ناصر یوسفیان
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول