كافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

كافه راديو

آیا بازیگر تئاتر از نظر بیان و جسم باید آماده‌تر از بازیگر سینما باشد؟

كورش سلیمانی در بخش میز آموزش بازیگری برنامه كافه رادیو، روز دوشنبه 5 اردیبهشت، درباره بازیگری در تئاتر گفت‌وگو كرد.

1401/02/20
|
15:28

كوروش سلیمانی در پاسخ به این پرسش كه آیا بازیگر تئاتر از نظر بیان و جسمی باید خیلی آماده‌تر از بازیگر سینما باشد، گفت: «البته كه بازیگر تئاتر امكانات بدنی و بیانی آماده‌تری را می‌خواهد اما من اعتقادی ندارم كه ما فكر كنیم بازیگر سینما می‌تواند با امكانات بیانی نامناسب كارش را انجام دهد.
البته منظور یك بدن كاملا تراشیده ورزشكاری نیست، گاهی اوقات شخصی نقش یك آدم هشتاد ساله را بازی می‌كند با ویژگی‌های خودش و از او انتظار نمی‌رود كه یك بدن ورزیده داشته باشد.
ورزیدگی در بازیگری با ورزیدگی در ورزش خیلی فرق می‌كند، البته نكات مشترك هم دارند اما یكی نیست.
بدن‌هایی كه در بادی بیلدینگ می‌بینیم كه فرم‌های زیبایی اندام است، مربوط به همان كار است و ربطی به بازیگری ندارد. حتی می‌تواند دست آدم را ببندد چون هر نقشی را نمی‌توانی بازی كنی.
ولی آمادگی بدنی، بیان، حس و تمركز از بدیهیات است.
در تئاتز تمركز به شدت نیاز است. ممكن است شما یك نمایشنامه 120صفحه‌ای را با هم‌بازی‌هایتان اجرا كنید و اگر یك نفر خوب نباشد، كل كار فرو می‌ریزد».
كوروش سلیمانی در ادامه درباره سخت بودن كار بازیگران تئاتر برای حفط تمركز با وجود مشكلات و دغدغه‌های شخصی، گفت: «این موضوع فشار مضاعفی به بازیگر می‌آورد، هركسی روش خاص خودش را برای تمركز دارد.
داشتن تمركز در تمام امور زندگی لازم است. ما یك مقدار درگیر اخبار، سختی‌های زندگی و گاهی مسائل بیهوده هستیم و این باعث می‌شود كه هركدام از ما در هر جایگاهی كه هستیم، روی كارمان خیلی تمركز نداشته باشیم.
در بازیگری هم همین است. شاید این قدری كه روی این موضوع كه از طریق روابط بشود نقش گرفت، تمركز هست، تمركز روی این نیست كه از راه درست به جایی برسیم كه نقش بگیریم.
این موضوع فقط مربوط به تئاتر نیست، تمركز ما به جای اصول، به حواشی است و این تبدیل به جریان شده است.
یكی از دردهایی كه داریم این است كه می‌خواهند یك شب راه صد ساله بروند كه درست نیست و این مخالف طبع هنر است.
شما وقتی بذری می‌كارید نمی‌توانید همان روز انتظار میوه داشته باشید.
متاسفانه به دلیل ناسالم بودن شرایط، برای بعضی از افراد این اتفاق یك شب افتاده و این باعث شده نگاه‌ها از اصول به سمت این مسائل برود كه چطور دیده بشویم.
به هر طریق ممكنی ما فقط دیده شویم و اسم‌مان بالا بیاید، و این خطراتی است كه بازیگری و هنر بازیگری را مخصوصا در فضای مجازی تهدید می‌كند».

برنامه كافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 به مدت 40 دقیقه به طور زنده از رادیو جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كافه رادیو