کافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

كافه راديو

آیا بازیگر تئاتر از نظر بیان و جسم باید آماده‌تر از بازیگر سینما باشد؟

کورش سلیمانی در بخش میز آموزش بازیگری برنامه کافه رادیو، روز دوشنبه 5 اردیبهشت، درباره بازیگری در تئاتر گفت‌وگو کرد.

1401/02/20
|
15:28

کوروش سلیمانی در پاسخ به این پرسش که آیا بازیگر تئاتر از نظر بیان و جسمی باید خیلی آماده‌تر از بازیگر سینما باشد، گفت: «البته که بازیگر تئاتر امکانات بدنی و بیانی آماده‌تری را می‌خواهد اما من اعتقادی ندارم که ما فکر کنیم بازیگر سینما می‌تواند با امکانات بیانی نامناسب کارش را انجام دهد.
البته منظور یک بدن کاملا تراشیده ورزشکاری نیست، گاهی اوقات شخصی نقش یک آدم هشتاد ساله را بازی می‌کند با ویژگی‌های خودش و از او انتظار نمی‌رود که یک بدن ورزیده داشته باشد.
ورزیدگی در بازیگری با ورزیدگی در ورزش خیلی فرق می‌کند، البته نکات مشترک هم دارند اما یکی نیست.
بدن‌هایی که در بادی بیلدینگ می‌بینیم که فرم‌های زیبایی اندام است، مربوط به همان کار است و ربطی به بازیگری ندارد. حتی می‌تواند دست آدم را ببندد چون هر نقشی را نمی‌توانی بازی کنی.
ولی آمادگی بدنی، بیان، حس و تمرکز از بدیهیات است.
در تئاتز تمرکز به شدت نیاز است. ممکن است شما یک نمایشنامه 120صفحه‌ای را با هم‌بازی‌هایتان اجرا کنید و اگر یک نفر خوب نباشد، کل کار فرو می‌ریزد».
کوروش سلیمانی در ادامه درباره سخت بودن کار بازیگران تئاتر برای حفط تمرکز با وجود مشکلات و دغدغه‌های شخصی، گفت: «این موضوع فشار مضاعفی به بازیگر می‌آورد، هرکسی روش خاص خودش را برای تمرکز دارد.
داشتن تمرکز در تمام امور زندگی لازم است. ما یک مقدار درگیر اخبار، سختی‌های زندگی و گاهی مسائل بیهوده هستیم و این باعث می‌شود که هرکدام از ما در هر جایگاهی که هستیم، روی کارمان خیلی تمرکز نداشته باشیم.
در بازیگری هم همین است. شاید این قدری که روی این موضوع که از طریق روابط بشود نقش گرفت، تمرکز هست، تمرکز روی این نیست که از راه درست به جایی برسیم که نقش بگیریم.
این موضوع فقط مربوط به تئاتر نیست، تمرکز ما به جای اصول، به حواشی است و این تبدیل به جریان شده است.
یکی از دردهایی که داریم این است که می‌خواهند یک شب راه صد ساله بروند که درست نیست و این مخالف طبع هنر است.
شما وقتی بذری می‌کارید نمی‌توانید همان روز انتظار میوه داشته باشید.
متاسفانه به دلیل ناسالم بودن شرایط، برای بعضی از افراد این اتفاق یک شب افتاده و این باعث شده نگاه‌ها از اصول به سمت این مسائل برود که چطور دیده بشویم.
به هر طریق ممکنی ما فقط دیده شویم و اسم‌مان بالا بیاید، و این خطراتی است که بازیگری و هنر بازیگری را مخصوصا در فضای مجازی تهدید می‌کند».

برنامه کافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 به مدت 40 دقیقه به طور زنده از رادیو جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
کافه رادیو