کافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

كافه راديو

فضای سبز تهران بجاش کاشت گیاهان بومی، به گونه های هرجایی روی آورده است

دکتر مجید نوائیان در برنامه کافه رادیو در روز یکشنبه 15 اسفند در مورد اهمیت کاشت درخت و بخصوص درختان بومی ایرانی با برنامه کافه رادیو گفت‌وگو کرد.

1400/12/17
|
11:42

دکتر نوائیان ضمن اشار به این موضوع که بخشنامه‌های غلط و سوء مدیریت‌ها بیشتر از همه به منابع آب ما ضربه زده است گفت: «در مورد درختکاری یکی از کارهایی که باید انجام بدهیم این است که از سویه‌های بومی کشور خودمان و بومی مناطق مختلف استفاده کنیم. یعنی کاشت گیاهانی که اصطلاحاً به آنها سوزنی برگ‌ها می‌گویند، که برگ‌های آنها به خاطر خاصیت اسیدی که دارد می‌بینیم حتی در همین جنگل لویزان تهران، هیچ پرنده‌ای روی این‌ها لانه نمی‌کند.
به خاطر اینکه سویه ایرانی نیستند و مکان مناسبی برای پرندگان نیستند.
نواییان تصریح کرد : ما باید بتوانیم از درختان بومی کشور خودمان برای کاشت درخت استفاده کنیم.
در یک دوره‌ای آمدند و برای درختکاری بعضی از مناطق برای ایجاد فضای سبز، سویه‌های مختلف سوزنی برگان را کاشتند.
اگر دقت کرده باشید این سوزنی برگ‌ها مثلاً در پارک چیتگر یا بوستان یاس یا دیگر بوستان‌ها، حتی زیر آنها هیچ علفی در نمی‌آید.
به خاطر اینکه این سوزنی برگ‌ها خاک را اسیدی می‌کند و یکی از معضلات شهری همین است و به همین دلیل است که فضای سبز تهران به توت‌های کاکوزا یا چنار یا گونه‌های بومی هر جایی روی آورده است .
از قدیم چنار برای تهران بوده، بلوط برای جنگل‌های زاگرس بوده و ... حتی در مناطق کویری ایران اگر قرار است درختی بکاریم باید گیاهان بومی آن منطقه را بکاریم.
اولین نکته این است که آن‌هایی که هستند را باید حفظ کنیم و برای افزایش سرانه فضای سبز یکی از نکاتی که می‌توانیم رعایت کنیم استفاده از سویه‌های بومی و سویه‌های سازگار با اقلیم هر منطقه را بکاریم».
مجید نوائیان در ادامه گفت‌وگو برای شناخت گیاهان بومی هر منطقه گفت: «منابع مختلفی برای شناخت گیاهان وجود دارد برای مثال برای تشخیص گیاهان بومیان منطقه می‌توانیم کتاب راهنمای صحرایی گیاهان ایران مجید اسکندری را بخوانیم.
اما راحت‌ترین راه این است که اطراف خود را ببینیم، درخت‌هایی که در اطراف می‌بینیم همان درخت‌های بومی آن منطقه است که می‌توانیم آنها را بکاریم.
بعضی از افراد سفری به خارج از کشور می‌روند مثلاً کشورهای آمریکای شمالی که نمادش یخ و صخره و کاج و سرو است، خوش‌شان می‌آید و می‌خواهند در کشور خودمان این‌ها را پیاده کنند.
ما در کشور خودمان گیاهان خاصی داریم که در کشورهای دیگر وجود ندارد، باید از کشور خودمان استفاده کنیم که با اقلیم خودمان سازگارتر است».

برنامه کافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 به مدت 40 دقیقه به طور زنده از رادیو جوان پخش می‌شود.
پایان پیام

دسترسی سریع
کافه رادیو