کافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

كافه راديو

تکنیک های نویسندگی به روش علیرضا محمودی ایرانمهر

علیرضا محمودی ایرانمهر در بخش میز آموزش نویسندگی کافه رادیو، روز شنبه 14 اسفند، در مورد تکنیک‌های نویسندگی صحبت کرد و تمرینی برای تقویت نویسندگی داد.

1400/12/17
|
11:48

علیرضا محمودی ایرانمهر در بخش میز آموزش نویسندگی کافه رادیو، روز شنبه 14 اسفند، در مورد تکنیک‌های نویسندگی صحبت کرد و تمرینی برای تقویت نویسندگی داد.
در این برنامه مجموعه‌ای از تکنیک‌ها آموزش داده می‌شود که هرکدام از این‌ها به برخی کمک کرده که نویسنده شوند و مشکلاتشان در نویسندگی را حل کنند.
وقتی تکنیک‌ها را یاد بگیرید و بدانید کجا باید از آن استفاده کنید راحت‌تر می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.
علیرضا محمودی ایرانمهر با تاکید بر اهمیت خواندن آثار نویسندگان بزرگ گفت: «شما با خواند ذهن خودتان را باور می‌کنید، گاهی می‌گویند کتاب گران است که همین‌طور هم هست و ممکن است در دسترس همه نباشد، اما می‌شود از نسخه‌های الکترونیک استفاده کرد.
برای اینکه کارمان را پیش ببریم و این امکانی است که تا حدودی در اختیار همه قرار دارد و استفاده از آن می‌تواند معجزه‌ای در زندگی کاری و درونی هرکدام از ما به وجود بیاورد».
علیرضا محمودی ایرانمهر برای تمرین نویسندگی گفت: «یک اتاق را در نظر بگیرید، چند نفر آدم در این اتاق هستند. ممکن است سه تا دوست باشند یا هرچیز دیگری، مهم نیست.
سه نفر آدم که در یک اتاق هستند و داستان بین آن سه نفر آدم رخ می‌دهد.
مثلا یکی از آنها می‌خواهد چیزی به نفر دوم بگوید که نفر سوم نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد.
سعی کنید این تمرین را به سه صورت بنویسید.
اگر شما تازه شروع کرده‌اید ممکن است این تمرین برایتان سخت باشد اما اگر تمرین‌های قبلی را انجام داده‌اید برایتان آسان‌تر است.
شما اول ذهن یکی از آنها را در نظر بگیرید و داستان را از ذهن یک نفر روایت کنید.
بعد همان قصه را از ذهن دو نفر روایت کنید. یعنی غیر از اینکه اتاق را نشان می‌دهید، وارد ذهن دو نفر شوید ولی هرگز وارد ذهن نفر سوم نشوید.
در حالت سوم وارد ذهن هر سه نفر بشوید و داستان را طوری بنویسید که شما به عنوان نویسنده می‌توانید ببینید هر سه نفر به چه چیزی می‌توانند فکر کنند.
این یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها برای نوشتن داستان است چون خیلی وقت‌ها دوستان این اشتباه را می‌کنند که وقتی یک شخصیتی یا یک داستانی را می‌خواهند بنویسند، نمی‌دانند درباره کدام یکی باید بنویسند.
در مورد همه باید بنویسند یا فقط یک نفر یا دو نفر، و این‌ها قاطی می‌شود.
این موضوع در مورد نویسندگانی که حتی کتاب‌های چاپ شده دارند دیده شده که در ابتدای داستان وارد ذهن یک نفر شده‌اند و وسط داستان تصمیم گرفته‌اند از ذهن یک نفر دیگر هم بنویسند و این باعث شده خواننده در داستان گیج شود و نداند که از کجا قصه را می‌بیند.
این همان نظرگاهی است که قبلا در موردش صحبت کرده‌ایم و نظرگاه در داستان باید کاملا مشخص باشد و اگر مشخص نباشد مثل ساختمانی است که ستون‌های آن پابرجا نیست و حتی اگر زیباترین ساختمان هم باشد، فرو می‌ریزد.
بنابراین این تمرین سخت، بسیار مهم است و یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که باید انجام بدهند تا تسلط داشته باشند».
برنامه کافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 به مدت 40 دقیقه به طور زنده از رادیو جوان پخش می‌شود.
پایان پیام

دسترسی سریع
کافه رادیو