نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

شناخت بیماری هموفیلی و معرفی بیماران اورتوپدی در برنامه نبض دوشنبه سیزردهم آبان درباره شناخت بیماری هموفیلی و معرفی بیماران اورتوپدی صحبت شد

هموفیلی یک اختلال ژنتیکی است که در آن خون فرد به دلیل کمبود پروتئین لخته نمی شود. بیماری هموفیلی معمولا از والدین به فرزندان منتقل می شود اما می تواند به علت جهش ژنتیکی نیز به خودی خود رخ دهد.

1398/08/14
|
08:20

شناخت بیماری هموفیلی
هموفیلی معمولا در زمان کودکی تشخیص داده می شود. اگر شما یا فرزندتان بیش از حد خونریزی می کنید، و خونریزی مدت زمان طولانی طول می کشد تا متوقف شود، ممکن است هموفیلی علت آن باشد. به منظور اینکه این موضوع به درستی تشخیص داده شود، شما باید علائم و فاکتور خطر را ارزیابی کرده و سپس برای انجام آزمایش های پزشکی به متخصص مراجعه کنید.علامت اصلی بیماری هموفیلی این است که شما بعد از شروع خونریزی مدت زمان سختی را برای لخته شدن سپری می کنید. لخته شدن معمولا بلافاصله اتفاق نمی افتد اما اگر شما بریدگی کوچک یا خونریزی بینی کمی داشتید، لخته شدن باید در عرض چند دقیقه شروع شود. اگر به نظر می رسد که حتی برای یک بریدگی کوچک نیز خون تان متوقف نمی شود، ممکن است شما هموفیلی داشته باشید.

معرفی بیماران اورتوپدی
ما در حال‌حاضر اصلا چیزی به نام بیماری ارتوپدی در ایران نداریم. شاید چند بیماری عفونی مانند عفونت زانو و استخوان و... داشته باشیم، اما باز بیماری تلقی نمی‌شود. آن چیزی که ما اکنون در ایران به‌عنوان اشکال‌های ارتوپدی داریم، بیشتر مربوط به مسائلی است که انسان درطول زمان پیدا می‌کند. مسائل و مشکل‌هایی که اغلب به‌علت نوع سبک زندگی، ورزش‌کردن، اضافه‌وزن و...، زودتر در ایران اتفاق می‌افتند.

دسترسی سریع
نبض