نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

بیماریهای خودایمنی و اعتیاد در افراد شب كار در برنامه نبض چهارشنبه هشتم آبان درباره بیماریهای خود ایمنی و اعتیاد در افراد شب کار صحبت شد

بیماری خودایمنی نوعی اختلال است که در آن سیستم دفاعی بدن به اشتباه به خود بدن حمله می‌کند. معمولا سیستم ایمنی وظیفه‌ی محافظت از بدن در برابر میکروب‌هایی مثل باکتری‌ها و ویروس‌ها را برعهده دارد.

1398/08/13
|
08:46

بیماریهای خود ایمنی
در حالت عادی، سیستم ایمنی قادر است تفاوت سلول‌های خارجی از سلول‌های خودش را تشخیص دهد. در بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی قسمتی از بدن (مثل مفصل‌ها یا پوست) را به‌عنوان عنصر خارجی اشتباه می‌گیرد. در این شرایط، پروتئینی به نام اتوآنتی‌بادی را برای حمله به سلول‌های سالم پخش می‌کند.برخی از بیماری‌های خودایمنی تنها یک عضو از بدن را مورد حمله قرار می‌دهند. برای مثال دیابت نوع 1 به پانکراس آسیب می‌رساند. بیماری‌های دیگر، مثل بیماری لوپوس، تمام بدن را درگیر می‌کند.پزشکان هنوز علت این اختلال در سیستم ایمنی را نمی‌دانند. هرچند برخی از مردم بیش از سایرین مستعد ابتلا به بیماری‌های خودایمنی هستند. این بیماری، زنان را بیشتر از مردان گرفتار می‌کند. زنان در سال‌های باروری (بین 14 تا 44 سال) بیشتر مستعد ابتلا به بیماری خودایمنی هستند.

اعتیاد در افراد شب کار
اعتیاد و خواب یک رابطه دو سویه گیج کننده را به وجود می‌آورند که هر کدام از آنها یکدیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بسیاری از افراد مشکلات خواب با مواد مخدر و الکل را که می‌تواند به اعتیاد منجر شود، درمان می‌کنند. افرادی که در حال حاضر معتاد به مواد مخدر و الکل هستند، ساختار و نیازهای خوابشان دستخوش تغییرات می‌شود و آنها را بیش از پیش مجبور به تکیه کردن بر اعتیادشان به منظور خوابیدن می‌کند.

دسترسی سریع
نبض