نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

فشار خون بدخیم و خدمات جدیدی كه به بیماران مبتلا ایدز ارائه میشود در برنامه نبض دوشنبه اول مهر ماه درباره فشار خون بدخیم و خدمات جدیدی که به بیماران مبتلا ایدز ارائه میشود صحبت شد.

فشار خون مشکل رایجی است که اغلب در سنین بالا به آن دچار می شویم، اما در واقع علائم این بیماری در سنین بالا نمایان می شود.

1398/07/09
|
09:15

فشار خون بالا ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد، حتی اگر سال ها به آن مبتلا باشید. به همین دلیل گاهی به فشار خون قاتل خاموش نیز گفته می شود. برآورد شده که از هر 5 فرد مبتلا به فشار خون، یک نفر از بیماری خود بی خبر است. فشار خون یکی از مهم ترین عوامل تشدید کننده بروز سکته مغزی و حمله قلبی است. اگر فشار خون به درستی درمان نشود، می تواند به قلب، ریه، مغز و کلیه ها آسیب بزند، بدون اینکه با هیچ نشانه خاصی همراه باشد. علائم فشار خون در افرادی ظاهر می شود که فشار خون خیلی بالایی دارند.در اکثر موارد علت بروز فشار خون ناشناخته است. گاهی شرایط کلیه ها یا غدد آدرنال عامل بروز فشار خون هستند. عوامل زیادی وجود دارند که ممکن است باعث بروز فشار خون شوند، اما علت دقیق آن هنوز ناشناخته است. معمولا HIV و ایدز در بسیاری از مواقع به جای یکدیگر برای توصیف یک بیماری بکار برده می شوند ، در حالی که HIV یک ویروس است که می تواند منجر به یک بیماری به نام ایدز شود . ویروس HIV ،سلول های cd4 را می کشد بزرگسالان سالم، به طور کلی دارای تعداد پانصدتا هزار وپانصد cd4, در هر میلی متر مکعب هستتد. یک فرد مبتلا به HIV، میزان cd4 او کمتر از 200 در هر متر مکعب است، و به اینگونه می توان ایدز را تشخیص داد.

دسترسی سریع
نبض