نبض هر روز از ساعت 17:00 به مدت 15 دقیقه

رگهای عنكبوتی و عوامل تشدید كننده روماتیسم در برنامه نبض سه شنبه پانزدهم مرداد درباره رگهای عنکبوتی و عوامل تشدید کننده روماتیسم صحبت شد

رگ‌های عنکبوتی گروهی از رگ‌های ظریفی هستند که در نزدیکی سطح پوست قرار دارند و مانند تارهای عنکبوت یا شاخه‌های درخت هستند.

1398/05/19
|
12:27

این رگ‌ها معمولاً آبی یا قرمز هستند. با این که این عارضه در هر قسمتی از بدن می‌تواند ایجاد شود، اما معمولاً بیشتر در پاها و در صورت دیده می‌شوند. رگ‌های عنکبوتی کوچک‌تر از رگ‌های واریسی هستند اما در برخی موارد در کنار یکدیگر دیده می‌شوند. رگ‌های واریسی، رگ‌های متورم و بیرون زده‌ای هستند که خون در آن ها جمع شده است. ابتلا به رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی به خصوص در افرادی که بیش از 50 سا ل سن دارند بسیار شایع است. غالباً این رگ‌های غیرطبیعی علامتی ندارند اما در برخی موارد باعث تورم، ایجاد ضربان در پاها و بیقراری پاها می‌شوند. در برخی موارد، این رگ‌ها دردناک بوده و باعث به وجود آمدن زخم‌های واریسی یا لختگی شدن خون می‌شوند.
درمان رگ‌های عنکبوتی معمولاً بی‌خطر و اثربخش است.
پزشکان به تازگی پی برده اند که درمان بیماری آرتریت در افراد چاق بسیار سخت تر از افراد لاغر است.افراد چاق مبتلا به بیماری آرتریت روماتوئید کمتر احتمال دارد که در مراحل اولیه بیماری بهبود پیدا کنند و نیاز به درمان های بسیار سنگین تری به نسبت افراد لاغر دارند.
گفتنی است در این مطالعه که بر روی نزدیک به 350 نفر بیمار صورت گرفت این نتیجه به دست آمد که پس از 6 ماه درمان دارویی افراد لاغر به داروها و درمان، بسیار بیشتر از افراد چاق پاسخ نشان دادند.
افراد چاق مبتلا به بیماری آرتریت روماتوئید کمتر احتمال دارد که در مراحل اولیه بیماری بهبود پیدا کنند و نیاز به درمان های بسیار سنگین تری به نسبت افراد لاغر دارند.
بررسی ها نشان می دهند همین طور میزان داروی مورد استفاده قرار گرفته برای درمان بیماری در افراد چاق در حدود 2 برابر افراد لاغر است که سبب بروز عوارض جانبی شدیدتری در این افراد می شود.
بیماری آرتریت روماتوئید در حدود 1 از هر 100 نفر در جهان تحت تأثیر قرار می دهد و موجب درد، سفتی و پیشرفت تخریب مفاصل و بروز ناهنجاری و کاهش عملکرد فیزیکی و نیز کاهش کیفیت و امید به زندگی در افراد می شود.گفتنی است بروز این بیماری در میان زنان بسیار شایع تر از مردان است و در رده بیماری های خود ایمنی قرار می گیرد.

دسترسی سریع
نبض