نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

مصرف آنتی‌بیوتیک در زمان کرونا آتش زیر خاکستر است

دکتر داوود ثنائی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه: هیچ نوع آنتی‌بیوتیکی، در هیچ کشوری، جایگاهی در دستورالعمل کشوری کرونا ندارد.

1400/12/20
|
06:54

جوان کسانی هستند که مبتلا به کرونای امیکرون شدند و می‌گویند ما مصرف آزیترومایسین را شروع کردیم.
دکتر داوود ثنائی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه، درباره آزیترومایسین و تاثیرش، در برنامه رادیویی نبض گفت‌گوی کرد.
دکتر ثنائی درباره زمان مصرف آزیترومایسین در دوران ابتلا به ویروس کرونا گفت: «همان‌طور که در آخرین ویرایش دستورالعمل کشوری بیماری کرونا به وضوح تاکید شده است، هیچ نوع آنتی‌بیوتیکی، در هیچ کشوری، جایگاهی در دستورالعمل کشوری کرونا ندارد.
کرونا ویروس یک ویروس است، ما اگر بخواهیم دارویی بدهیم باید ضدویروس بدهیم در صورتی که آزیترومایسین یک ضد باکتری است.
شما برای بیماری‌های باکتریایی می‌توانید از آن استفاده کنید.
متاسفانه خیلی از بیماران زمانی که به ما مراجعه می‌کنند می‌گویند که ما آزیترومایسین را هم شروع کردیم و متاسفانه بدتر از آن، خیلی از همکاران ما هم این کار را می‌کنند.
آزیترومایسین یک دلایل خاصی در عفونت کرونا ویروس دارد، که نه در شروعش برای همگان تجویز شود و نه به صورت روتین جزء داروهای اوتی‌سی باشد و تجویز شود.
اگر پزشک متخصص یا عمومی که در این حیطه کار می‌کند و بیماری را بلد است و بداند که یک عفونت اضافه شونده‌ای بر روی کرونا ویروس وجود دارد، با صلاح دید پزشک می‌تواند آنتی‌بیوتیک را تجویز کند.
اما اینکه ما فکر کنیم آزیترومایسین خوردیم و خوب شدیم این کاملا از نظر علمی غلط است.
بیماری کرونا ویروس مخصوصا امیکرون شبیه به یک عفونت تنفسی دستگاه تنفسی فوقانی است.
یعنی در افراد واکسن زده چهار تا پنج روز طول می‌کشد و شدت علائم در روز دوم، سوم و یا چهارم است.
حالا فردی آزیترومایسین را در روز دوم شروع می‌کند، روز سوم می‌بیند حالش خوب شده است و فکر می‌کند از آزیترومایسین است.
باور کنید اصلا همچین چیزی وجود ندارد و آن سیر خود بیماری است که کم می‌شود.
همچنین فردی که در سه ماه گذشته یک دوره کوتاه آزیترومایسین یا هر آنتی‌بیوتیکی مصرف کند و دچار عفونت شود، وقتی که ما بخواهیم برایش آنتی‌بیوتیک تجویز کنیم دیگر دستمان بسته است.
یعنی مجبوریم از آنتی‌بیوتیک‌های بیمارستانی برای این بیمار استفاده کنیم.
برای بیماری که هیچ خطری نداشته و فقط یک دوره آنتی‌بیوتیک بدون علت مصرف کرده است.
در مورد کورتیکواستروئیدها که مردم آن را به عنوان دگزامتازون یا بتامتازون می‌شناسند، در اکثر بیماری‌های ویروسی از جمله کرونا ویروس در چهار روز اول که اوج تکثیر ویروس است، خواهش می‌کنم به هیچ عنوان چه خودسرانه و حتی همکاران عزیز ما، کورتیکواستروئیدها، دگزامتازون، بتامتازون یا طولانی اثرها یا خوراکی‌ها را تجویز نکنند.
تجویز کورتیکواستروئیدها مثل دگزامتازون یا بتامتازون در چند روز اول بیماری که حالا ما حداقلش را چهار روز حساب می‌کنیم باعث می‌شود که تکثیر ویروس شدت پیدا کند.
هرچند ممکن است یک روز احساس خوشی کاذب به مریض دست بدهد، تبش قطع شود یا گلو دردش بهتر شود ولی مثل آتش زیر خاکستر با شدید شدن تکثیر ویروس ممکن است فرآیند بیماری را کاملا عوض کند و حتی به سبب تکثیر و افزایش تعداد ویروس تاثیر واکسنش کم شود و ممکن است بیماری طول بکشد یا دچار عارضه شوند.
پس خواهشا زمان بیماری آنتی‌بیوتیک استفاده نکنید».
برنامه نبض شنبه تا چهارشنبه ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه از رادیو جوان پخش می‌شود.
پایان پیام

دسترسی سریع
نبض