اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

رادیو جوان

خبر

سفر به روستاهای ایران با «جوونی که شما باشی»

«جوونی که شما باشی» نام ویژه برنامه نوروزی شبکه رادیویی جوان است که با سفر به روستاهای ایران روایت متفاوتی از فرهنگ مردم و جاذبه های ایران در نواحی مختلف این کشور پهناور ارائه خواهد داد.

1400/12/28
|
14:41

یکی از موضوعاتی که در چند سال اخیر با توجه به شیوع کرونا، کمتر در رادیو به آن پرداخته شده، آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم و معرفی جاذبه های گردشگری مناطق کمتر شناخته شده کشورمان است.
«جوونی که شما باشی» نام ویژه برنامه نوروزی شبکه رادیویی جوان است که با سفر به روستاهای ایران روایت متفاوتی از فرهنگ مردم و جاذبه های ایران در نواحی مختلف این کشور پهناور ارائه خواهد داد.
این مستند که به تهیه کنندگی مجتبی حسنی و سیروس رجبی، و روایت حسن اسماعیل‌پور، مجید عسگری، امین قاسمی فرع و محمد گراوند در حال تهیه و تدوین است قرار است از 28 اسفند ماه هر شب ساعت 19 از شبکه رادیویی جوان روی آنتن برود.

«جوونی که شما باشی» با زندگی روستاییان همراه می‌شود.
مجتبی حسنی یکی از تهیه کنندگان این برنامه در خصوص «جوونی که شما باشی» توضیح داد:
در این مستند ما قصد داریم تا با سفر به تمام نقاط کشور با سبک زندگی شهری و مخصوصا روستایی آشنا شویم و نواحی مختلف ایران را از زوایای گوناگون مثل بوم‌گردی، آثار باستانی، میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری مورد بررسی قرار دهیم.
حسنی با بیان این که در این مستند قرار است در ارتباط مستقیم با مردم شهر و روستا از فرهنگ و آداب و رسوم این عزیزان با خبر شویم و بیشتر از قبل از دغدغه‌ها و مشکلات این مردم بگوییم، ادامه داد:
در این مستند سوژه ها و نکات بسیار از این مردمان روایت خواهد شد. جوانان نخبه‌ای در مراکز استان‌ها فعالیت دارند، کارآفرینان روستایی که برخلاف سایر مردم، از شهر به روستا مهاجرت کرده‌اند و باعث رونق اقتصاد در جامعه روستایی شده‌اند و همینطور افراد تحصیل کرده‌ای که از شهرها به روستاها کوچ کرده‌اند و با فعالیت‌های اقتصادی مثل بوم گردی باعث جذب گردشگر و وارد شدن ارز به کشور شده‌اند، از سوژه‌های اصلی این مستند خواهد بود.
حسنی با اشاره به این که در این برنامه برای آشنایی با سبک زندگی مردم از استودیو جدا شدیم و به دل روستاها سفر کردیم گفت: سعی کردیم برای ارتباط هرچه بیشتر با مردم و روایت دقیق‌تر از آنچه که در روستاها اتفاق می‌افتد، با فعالیت‌های زندگی مردم همراه شویم و با آنها نان بپزیم، سوار تراکتورشان شویم، با آنها زمین شخم بزنیم و با ایجاد یک حس خوب و نزدیک با اهالی هر محله، این حس را به شنوندگان برنامه نیز منتقل کنیم.
همچنین موسیقی‌هایی که در این برنامه استفاده می‌شود، موسیقی محلی و به گویش همان منطقه جغرافیایی است تا ضمن معرفی موسیقی نواحی با حس و حال آن منطقه نیز بیشتر آشنا شویم.به تمام نقاط ایران سفر خواهیم کرد.
سیروس رجبی از تهیه کنندگان خوشنام رادیو جوان که همزمان با مجتبی حسنی دیگر گروه مستندساز این برنامه را تشکیل داده است درباره فرم و محتوای این برنامه گفت:
در این مستند سعی شده با تشکیل یک تیم گردشگر سه نفره که متشکل از یک جوان دهه پنجاهی، یک جوان دهه شصتی و یک جوان دهه هفتادی است به شهرها و روستاهای کشور سفر کنیم و روایتگر جریان زندگی و زیبایی‌های سراسر ایران باشیم.
رجبی ادامه داد: در طراحی این برنامه برای نوروز به روستاهای مختلفی سفر کرده‌ایم و هم‌اکنون در حال تهیه و تدوین برنامه هستیم. این برنامه از روز نیمه شعبان و از مشهد مقدس و با معرفی جشنهای مردمی روز نیمه شعبان آغاز خواهد شد و در ادامه نیز به روستاهای استان یزد، خراسان رضوی ، روستاهای نیشابور، روستاهای اطراف اصفهان و استان البرز و همچنین بخشی از روستاهای آذربایجان غربی سفر خواهیم کرد. البته این سفرها در طول سال ادامه‌دار خواهد بود تا معرفی مناطق مختلف ایران تنها محدود به تعطیلات نوروز نشود.
رجبی اضافه کرد: به دلیل سفر به نقاطی که شاید اطلاعات کمی از آنها در دسترس باشد ، علاوه بر جمع آوری اطلاعات قبل از سفر، در حین سفر نیز سعی کردیم از اطلاعاتی که سینه به سینه در آن مناطق منتقل شده با خبر شویم و از آنها نیز گزارش تهیه کنیم.
این تهیه کننده با تاکید بر این که در این برنامه قرار است صدای مردم و دغدغه آن‌ها از شبکه محبوب‌شان که یکی از پرمخاطب ترین شبکه‌های صداوسیماست شنیده شودف عنوان کرد: هدف اصلی ما از این مستند انعکاس کامل صدای مردم، مشکلات آنها و نوع زندگی آنها در جای جای کشور عزیزمان است.

«جوونی که شما باشی» بازتاب دهنده حال خوب مردم روستاست.
حسن اسماعیلپور یکی راویان مستند «جوونی که شما باشی» نیز درباره هدف و درون مایه این برنامه گفت:
برنامه «جونی که شما باشی» در ایام عید قرار است با سفر به 15 روستای کشور روایتی متفاوت از اماکن دیدنی و رسم و رسوم سنتی این مناطق داشته باشد، آن کرسی نشینی‌ها، دورهمی ها و حتی بازی‌های قدیمی که در عید انجام می‌دادند و متاسفانه امروز به فراموشی سپرده شدند، مسائلیست که در این مستند به آن‌ها پرداخته خواهد شد.
نکته حائز اهمیت در این سفرها این بوده که در هر روستایی به خاطر وجود مردم خون‌گرم و شاداب، درِ خانه‌های این عزیزان همیشه به روی ما باز است و حال خوب و انرژی مثبت آنها به ما منتقل می‌شود، در نتیجه بازتاب این فضا و حال خوب برعهده ی ماست.
اسماعیلپور ادامه داد: این برنامه به مدت 45 دقیقه در نوروز 1401 پخش خواهد شد و ما سعی کردیم با استفاده از راویان منطقه‌ای و مسئولین دولتی از نقاط بکر و حتی شاید جاهایی که تا به حال شنیده نشده است گزارش بگیریم و این اماکن بکر را به مخاطبین معرفی کنیم.

گفتنی‌ست این برنامه پس از ایام نوروز نیز ادامه خواهد داشت و پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها، ساعت 19، از رادیو جوان روی آنتن خواهد رفت.

دسترسی سریع
خبر