اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

سفر به روستاهای ایران با «جوونی كه شما باشی»

«جوونی كه شما باشی» نام ویژه برنامه نوروزی شبكه رادیویی جوان است كه با سفر به روستاهای ایران روایت متفاوتی از فرهنگ مردم و جاذبه های ایران در نواحی مختلف این كشور پهناور ارائه خواهد داد.

1400/12/28
|
14:41

یكی از موضوعاتی كه در چند سال اخیر با توجه به شیوع كرونا، كمتر در رادیو به آن پرداخته شده، آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم و معرفی جاذبه های گردشگری مناطق كمتر شناخته شده كشورمان است.
«جوونی كه شما باشی» نام ویژه برنامه نوروزی شبكه رادیویی جوان است كه با سفر به روستاهای ایران روایت متفاوتی از فرهنگ مردم و جاذبه های ایران در نواحی مختلف این كشور پهناور ارائه خواهد داد.
این مستند كه به تهیه كنندگی مجتبی حسنی و سیروس رجبی، و روایت حسن اسماعیل‌پور، مجید عسگری، امین قاسمی فرع و محمد گراوند در حال تهیه و تدوین است قرار است از 28 اسفند ماه هر شب ساعت 19 از شبكه رادیویی جوان روی آنتن برود.

«جوونی كه شما باشی» با زندگی روستاییان همراه می‌شود.
مجتبی حسنی یكی از تهیه كنندگان این برنامه در خصوص «جوونی كه شما باشی» توضیح داد:
در این مستند ما قصد داریم تا با سفر به تمام نقاط كشور با سبك زندگی شهری و مخصوصا روستایی آشنا شویم و نواحی مختلف ایران را از زوایای گوناگون مثل بوم‌گردی، آثار باستانی، میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری مورد بررسی قرار دهیم.
حسنی با بیان این كه در این مستند قرار است در ارتباط مستقیم با مردم شهر و روستا از فرهنگ و آداب و رسوم این عزیزان با خبر شویم و بیشتر از قبل از دغدغه‌ها و مشكلات این مردم بگوییم، ادامه داد:
در این مستند سوژه ها و نكات بسیار از این مردمان روایت خواهد شد. جوانان نخبه‌ای در مراكز استان‌ها فعالیت دارند، كارآفرینان روستایی كه برخلاف سایر مردم، از شهر به روستا مهاجرت كرده‌اند و باعث رونق اقتصاد در جامعه روستایی شده‌اند و همینطور افراد تحصیل كرده‌ای كه از شهرها به روستاها كوچ كرده‌اند و با فعالیت‌های اقتصادی مثل بوم گردی باعث جذب گردشگر و وارد شدن ارز به كشور شده‌اند، از سوژه‌های اصلی این مستند خواهد بود.
حسنی با اشاره به این كه در این برنامه برای آشنایی با سبك زندگی مردم از استودیو جدا شدیم و به دل روستاها سفر كردیم گفت: سعی كردیم برای ارتباط هرچه بیشتر با مردم و روایت دقیق‌تر از آنچه كه در روستاها اتفاق می‌افتد، با فعالیت‌های زندگی مردم همراه شویم و با آنها نان بپزیم، سوار تراكتورشان شویم، با آنها زمین شخم بزنیم و با ایجاد یك حس خوب و نزدیك با اهالی هر محله، این حس را به شنوندگان برنامه نیز منتقل كنیم.
همچنین موسیقی‌هایی كه در این برنامه استفاده می‌شود، موسیقی محلی و به گویش همان منطقه جغرافیایی است تا ضمن معرفی موسیقی نواحی با حس و حال آن منطقه نیز بیشتر آشنا شویم.به تمام نقاط ایران سفر خواهیم كرد.
سیروس رجبی از تهیه كنندگان خوشنام رادیو جوان كه همزمان با مجتبی حسنی دیگر گروه مستندساز این برنامه را تشكیل داده است درباره فرم و محتوای این برنامه گفت:
در این مستند سعی شده با تشكیل یك تیم گردشگر سه نفره كه متشكل از یك جوان دهه پنجاهی، یك جوان دهه شصتی و یك جوان دهه هفتادی است به شهرها و روستاهای كشور سفر كنیم و روایتگر جریان زندگی و زیبایی‌های سراسر ایران باشیم.
رجبی ادامه داد: در طراحی این برنامه برای نوروز به روستاهای مختلفی سفر كرده‌ایم و هم‌اكنون در حال تهیه و تدوین برنامه هستیم. این برنامه از روز نیمه شعبان و از مشهد مقدس و با معرفی جشنهای مردمی روز نیمه شعبان آغاز خواهد شد و در ادامه نیز به روستاهای استان یزد، خراسان رضوی ، روستاهای نیشابور، روستاهای اطراف اصفهان و استان البرز و همچنین بخشی از روستاهای آذربایجان غربی سفر خواهیم كرد. البته این سفرها در طول سال ادامه‌دار خواهد بود تا معرفی مناطق مختلف ایران تنها محدود به تعطیلات نوروز نشود.
رجبی اضافه كرد: به دلیل سفر به نقاطی كه شاید اطلاعات كمی از آنها در دسترس باشد ، علاوه بر جمع آوری اطلاعات قبل از سفر، در حین سفر نیز سعی كردیم از اطلاعاتی كه سینه به سینه در آن مناطق منتقل شده با خبر شویم و از آنها نیز گزارش تهیه كنیم.
این تهیه كننده با تاكید بر این كه در این برنامه قرار است صدای مردم و دغدغه آن‌ها از شبكه محبوب‌شان كه یكی از پرمخاطب ترین شبكه‌های صداوسیماست شنیده شودف عنوان كرد: هدف اصلی ما از این مستند انعكاس كامل صدای مردم، مشكلات آنها و نوع زندگی آنها در جای جای كشور عزیزمان است.

«جوونی كه شما باشی» بازتاب دهنده حال خوب مردم روستاست.
حسن اسماعیلپور یكی راویان مستند «جوونی كه شما باشی» نیز درباره هدف و درون مایه این برنامه گفت:
برنامه «جونی كه شما باشی» در ایام عید قرار است با سفر به 15 روستای كشور روایتی متفاوت از اماكن دیدنی و رسم و رسوم سنتی این مناطق داشته باشد، آن كرسی نشینی‌ها، دورهمی ها و حتی بازی‌های قدیمی كه در عید انجام می‌دادند و متاسفانه امروز به فراموشی سپرده شدند، مسائلیست كه در این مستند به آن‌ها پرداخته خواهد شد.
نكته حائز اهمیت در این سفرها این بوده كه در هر روستایی به خاطر وجود مردم خون‌گرم و شاداب، درِ خانه‌های این عزیزان همیشه به روی ما باز است و حال خوب و انرژی مثبت آنها به ما منتقل می‌شود، در نتیجه بازتاب این فضا و حال خوب برعهده ی ماست.
اسماعیلپور ادامه داد: این برنامه به مدت 45 دقیقه در نوروز 1401 پخش خواهد شد و ما سعی كردیم با استفاده از راویان منطقه‌ای و مسئولین دولتی از نقاط بكر و حتی شاید جاهایی كه تا به حال شنیده نشده است گزارش بگیریم و این اماكن بكر را به مخاطبین معرفی كنیم.

گفتنی‌ست این برنامه پس از ایام نوروز نیز ادامه خواهد داشت و پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها، ساعت 19، از رادیو جوان روی آنتن خواهد رفت.

دسترسی سریع
خبر