اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

بلامانع برنامه ای كه اعتماد به رسانه را در افكار عمومی افزایش داد.

«بلامانع» نام برنامه ایست كه از ابتدای سال 1400 ، با توجه به شعار سال و لزوم حمایت رسانه ملی برای رفع موانع تولید، روی آنتن زنده رادیو جوان می‌رود كه با استقبال بسیار زیاد تولیدكنندگان مواجه شده است.

1400/12/27
|
23:45

"عباس رجب سلمانی" مدیر گروه جوان و جامعه رادیو جوان در این باره گفت :
«بلامانع» برنامه ایست كه سعی دارد مشكلات كوچك مردم در حوزه های مختلف، به خصوص در كسب و كار را حل كند. در «بلامانع» ما بجای اینكه رییس یك كارخانه بزرگ را بیاوریم، سعی كردیم مشكلات یك فرد روستایی را كه به طور مثال 50 گوسفند دارد حل كنیم ، یا مشكل روستایی را حل كنیم كه 200 خانوار جمعیت دارد.
وی در مورد اهداف اصلی این برنامه توضیح داد: هدف برنامه این نیست كه به كلیات مشكل بپردازد و مشكلات كلان جامعه را حل كند، برای ما مشكل فرد مهم است. مثلا به یك فرد روستایی مجوز ساخت گلخانه داده نمی شود یا به كشاورزی وام نمی‌دهند، یا شخصی با نهاد یا سازمانی مشكل دارد، ما مشكلات خاص این افراد را پیگیری می‌كنیم و تا جایی كه ممكن است سعی می‌كنیم آنها را حل كنیم.
رجب سلمانی با بیان این كه بلامانع دو هدف اصلی را دنبال می‌كند گفت : هدف اول ما از ساخت این برنامه ورود به حوزه عمل و حل مشكلات به صورت عملیست، و دومین هدف كه مهمترین هدف ما در این برنامه بوده نیز بالا بردن اعتماد به رسانه در اقشار عمومی جامعه است.
رجب سلمانی در مورد نحوه ارتباط گیری با مسئولین و بیان مشكلات مردم با آنها توضیح داد:
مردم موانع و مشكلاتی را كه در كسب و كار دارند بیان می‌كنند و ما نیز آنها برای مسئول مربوطه ارسال می‌كنیم. پس از آگاهی آنها از مشكل، روی آنتن زنده با گفتگوی تلفنی پیگیری‌های لازم را برای حل مشكل انجام می‌دهیم. گاهی اوقات مسئول مربوطه پس از آگاهی از موانع موجود قبل از رسانه ای شدن، خودشان مشكل را حل می‌كنند كه این جزو نكات مثبت این برنامه بوده است.

همچنین "عصمت باپیران" یكی از تهیه كنندگان بلامانع در مورد نكات مثبت این برنامه در سالی كه گذشت گفت:
این برنامه با هدف رفع موانع از سر راه تولید آغاز شد اما در ابتدا بخاطر عدم اطمینان كامل به آن، خیلی سخت بود تا اعتماد مردم به ما جلب شود و مشكلات خودشان را با ما در میان بگذارند.
در این یك سال بلامانع بیشتر از آن چیزی كه فكرش را می‌كردیم جای خودش را در بین تولید كنندگان باز كرد و دلیل این اتفاق نیز، اعتماد مردم و همكاری مسئولین و در نتیجه باز شدن گره كار كسب و كارها بود.
علی رغم موارد بسیار زیادی كه با پیگیری هماهنگی برنامه خانم قادری، به نتیجه مطلوب و حل مشكل رسید، مواقعی هم پیش می‌آمد كه با وجود كم‌لطفی‌های مسئولین یا قوانین اشتباه، آن مشكل لاینحل باقی می ماند. ما در این برنامه تلاش كردیم كه اگر بشود با تغییر قوانین یا ساده تر شدن آن‌ها مشكلات را حل كنیم و تا جایی كه توانستیم پیگیر این اتفاق بودیم.
وی همچنین در مورد عمده مشكلات بر سر راه كسب و كارها و ارگان هایی كه كمترین میزان همكاری را با این برنامه داشتند گفت:
در حال حاضر هر روز سیلی از پیامك‌‌ها به برنامه ارسال می‌شود كه عمده آنها تشكر از برنامه، بیان مشكلات و شكایت از ارگان های دولتی هستند. مسائلی مثل معضل بیمه، بحث خودرو و مشكلات مطرح شده در حوزه دامداری از مسائلی بودند كه یا مسئولین سعی كردند همه چیز را به نفع خودشان تمام كنند یا ما نتوانستیم به طور كامل به آنها ورود كنیم و تولید كنندگان با وجود پیگیری‌های بسیار زیاد همچنان با آن مشكل دست و پنجه نرم می‌كنند.


همچنین حامد مشكینی یكی از مجریان برنامه «بلامانع» در مورد اتفاقات مثبت و تاثیرات این برنامه در اقتصاد كشور توضیح داد:
نكته حائز اهمیت این برنامه این است كه اگر ما در هر ماه بیست برنامه روی آنتن برده باشیم، و اگر از این 20 برنامه یك نفر و حتی بیشتر گره از كارش باز شود، یا كارخانه‌اش به چرخه اقتصاد بازگردد و كارمندانش سركار خود برگردند، نشان دهنده این است كه ما رسالت خودمان را انجام بدهیم و قدمی برای بهبود اقتصاد این كشور برداشته‌ایم.
البته روزهای كمی نیز به نتیجه نرسیدیم كه متعاقبا حال ما نیز در این روزها خوب نبود، اما امیدوارم روزی برسد كه با بهبود قوانین و كمك مسئولان این موانع برداشته شود تا همه بتوانند به این كشور كمك كنند و ایران را از این شرایط بد اقتصادی نجات دهند.

«بلامانع» رادیو جوان به تهیه كنندگی مجتبی امیری وعصمت پاپیران، و پیگیری‌های حمیده قادری و با اجرای حامد مشكینی و زهره سادات هاشمی، شنبه تا چهارشنبه ساعت 8 صبح از آنتن زنده رادیو جوان می‌شود.


دسترسی سریع
خبر