پنجم ذی‌القعده سالروز گرامیداشت امامزاده صالح

هرساله پنجم ماه ذی‌القعده در تقویم عمومی کشورمان، روز گرامیداشت امامزادگان است. در این روز به طور شاخص نیز از مقام شامخ امامزاده صالح تجلیل به عمل می‌آید

1399/04/07
|
09:48

حضرت صالح ابن موسی الکاظم فرزند هفتمین پیشوای شیعیان جهان حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) و برادر امام رضا به شمار می‌رود.

ایشان از جمله سادات عالی رتبه و از امامزادگان صحیح النسبی است که بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا (علیه السلام) ودر اواخر قرن دوم از عراق به سمت ایران کوچ می‌کند و در ولایت شمیران به دست حسن نامی از پل کَرَخ یا کرج شهید و در باغ جنت گلشن (محل فعلی بارگاه در میدان تجریش) به خاک سپرده می‌شود. اهالی منطقه تجریش هم به احترام انتساب ایشان به امام هفتم و حضرت رضا برای وی مرقد و بارگاهی می‌سازند که در طول زمان منشأ خیر و برکت برای اهالی این منطقه بوده است. بقعه و بارگاه و صحن گسترده امامزاده صالح (ع) به مساحت سه هزار متر مربع یکی از بزرگترین و باشکوه ترین امامزاده‌های ایران است.

این امامزاده، نه تنها در تهران بلکه در ایران و حوزه‌های شیعه نشین جهان که هر سال تعداد زیادی از مشتاقان را از گوشه و کنار ایران، عراق، پاکستان، افغانستان و لبنان به خود می‌طلبد، شهرت دارد.

بنای اصلی و اولیه بقعه به صورت چهارگوش و مربع شکل بزرگ و باشکوهی است که فضای درونی آن 422 هزار و 50 متر مربع وسعت داشته و دارای دیوارهای قطوری است که با توجه به وضع طاق نماها از نظر سبک و شیوه معماری به بناهای دوران ایلخانی همانند و به احتمال زیاد در سده هفتم و هشتم هجری و قدیم تر ساخته شده است.

دسترسی سریع