17ربیع الاول، میلاد با سعادت پیامبر نور و رحمت، حضرت محمد مصطفی (ص)

17ربیع الاول میلاد باسعادت پیامبر اکرم، حضرت محمد مصطفی (ص) مبارک باد.

1398/08/23
|
19:29

ولادت حضرت محمد مصطفی (ص) به اتفاق نظر شیعیان جهان در 17 ربیع الاول سال عام الفیل واقع شده است. کنیه‏ آن حضرت، ابوالقاسم و القاب ایشان، رسول‌اللَّه، نبی‌الله، خاتم‌الانبیا، سَیِّدُالبَشَر است.

دوران زندگی پیامبر اکرم (ص) در دو شهر مکه و مدینه سپری شد، ایشان پس از آن که در چهل سالگی برای پیامبری برگزیده شدند، در ابتدا دین الهی را مخفیانه تبلیغ می‏‌کردند و پس از سه سال، به دعوت آشکار دست زدند. رنج‏‌ها و سختی‏‌های فراوانی که پس از درگذشت ابوطالب، عمو و حضرت خدیجه (س) همسر آن حضرت بر ایشان گذشت و همچنین اعلام آمادگی مردم یثرب برای پذیرفتن آن پیامبر عظیم‏‌الشأن، زمینه ساز هجرت بزرگ ایشان به مدینه شد. ده سال آخر عمر و رسالت حضرت محمد (ص) در مدینه، همراه با جنگ‏‌ها، فتوحات و انتشار آیین آسمانی اسلام همراه بود. حضرت محمد مصطفی(ص) است که بنای ستم و بیدادی را که بر فرزند آدم می‌رفت برانداخت و نوای خوش قسط و عدل را در جهان طنین‌‌افکن‌ ساخت. بزرگمردی که در پیشگاه انسانیت، سرود توحید سر داد و با ظهورش مستضعفان، گوهر آزادگی و حریت را در آغوش کشیدند.

قرآن کریم یکى از عمده‌ترین و سازنده‌ترین اهداف رسالت رسول اکرم (ص) را تالیف قلوب و ایجاد انس و تفاهم به جاى خصومت و دشمنى بیان مى‏‌دارد و اگر کسى در تاریخ، به دیدۀ عبرت بنگرد، این معنى را از شاهکارهاى رسالت محمدى‏ (ص) مى‌‏یابد. سیرۀ پیامبر اکرم، سیره حریت و آزادگی است. هدف از بعثت ایشان، آزاد کردن انسان از زنجیرهایِ شرک و ظلم است و رسالت ایشان، تربیت انسان‌های آزاداندیش و جوانمرد است.

زندگی رسول خدا (ص) بر تفکر و تدبر استوار بود و هیچ کاری را بدون تفکر، انجام نمی‌داد. رسول الله به همۀ اصحاب خود نیز توصیه می‌کرد که در رابطه با دین خود تفکر کنند و بدون فکر، حرفی نزنند و کاری انجام ندهند و همیشه به سرانجام کار بیندیشند و این کار را سرلوحۀ زندگی خود قرار دهند.

یکی از برجسته ترین صفات رسول خدا (ص) تواضع و فروتنی بود. ایشان با این که در اوج مقامات معنوی و الهی بودند، اما مانند یک انسان معمولی بدون تشریفات و تجملات زندگی می‌کردند و در مقابل مردم متواضع بودند و هیچگاه از روی غرور و تکبر صحبت نمی‌کردند. ایشان کارهای شخصی خود را به تنهایی انجام می‌دادند و برای کمک به فقرا و محرومان به یاریشان می‌شتافتند.

17ربیع الاول میلاد پیامبر مهربانی، عطوفت و آزادگی و رحمت، حضرت محمد مصطفی (ص) مبارک باد.

دسترسی سریع