هشتم ربیع الاول، سالروز شهادت یازدهمین نور ولایت، امام حسن عسکری (ع)

هشتم ربیع الاول، سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) را به تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت می‌گوییم.

1398/08/14
|
19:56

هشتم ربیع الاول، مصادف با سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) است. یازدهمین پیشوای متقیان، امام حسن عسگری (ع) در سال 232 هجری قمری چشم به جهان گشود. پدرش امام دهم، حضرت امام هادی (ع) و مادرش، بانویی پارسا و شایسته به نام حدیثه است که برخی از او با نام سوسن یاد کرده‌اند. و چون جایی که امام حسن (ع) به دستور خلیفۀ عباسی در سامرا در محلۀ عسکر سکونت اجباری داشتند، «عسکری» نامیده می‌شود. از مشهورترین القاب امام حسن (ع) نقی و زکی و کنیه اش ابو محمد است، امام حسن (ع) 22 سال از دوران زندگی‌اش را با پدر بزرگوارش سپری کرد و با شهادت حضرت امام هادی (ع) به امامت رسید. امامت ایشان، شش سال بیش‌تر به طول نینجامید، ولی در این زمان کوتاه حوادث مهمی رخ داد. اهمیت دوران امامت ایشان زمانی آشکار می‌شود که به مسئلۀ غیبت و اهمیت آن پی ببریم، چون حضرت باید در این مدت کوتاه مقدمات لازم برای انتقال شیعه از مرحلۀ حضور به مرحلۀ غیبت را فراهم می‌کرد.

امام حسن (ع) در طول 28 سال عمر پربار خویش، علاوه بر اینکه در ادامۀ راه نبوت و امامت، نهایت تلاش خود را به کار گرفت و با تربیت شاگردان ممتاز و رهنمودهای خردمندانۀ خویش شایسته‌ترین خدمات را به امت اسلامی عرضه کرد، به عنوان امام امت و غم خوار ملت نیز از هیچ کوششی در راه رفع گرفتاری‌ها و مشکلات مسلمانان به ویژه شیعیان فروگذاری نکرد.

در خصوص نحوۀ به شهادت رساندن امام حسن عسکری (ع) باید گفت که در طول دوران خلفای عباسی چون معتز و مهتدی همواره تلاش‏‌هایی را در جهت از میان برداشتن امام انجام دادند که به خواست الهی این تلاش‌ها بی ثمر ماند. اما در دوران معتمد عباسی به دلیل افزایش نفوذ و محبوبیت امام حسن عسکری (ع) در جامعه و توجه روز افزون مردم به ایشان، معتمد به شدت نگران شد و هنگامی که مشاهده کرد، زندان و اختناق نه تنها از عظمت ایشان نمی‌کاهد بلکه بالعکس به محبوبیت ایشان می‌افزاید، در ربیع الاول سال 260 هجری قمری به وسیلۀ یکی از نزدیکانش امام حسن عسکری (ع) را با زهر مسموم کرد. امام حسن عسکری (ع) در هشتم ربیع الاول هنگام نماز صبح به شهادت رسید.

سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) را به دوستداران اهل بیت (ع) تسلیت می‌گوییم.

دسترسی سریع