بیست و پنجم محرم، سالروز شهادت امام عابدان و عارفان، سیدالساجدین، امام سجاد (ع)

25 محرم، سالروز شهادت امام عارفان، سید الساجدین، امام سجاد (ع) را تسلیت می‌گوییم.

1398/07/03
|
07:44

امام سجاد (ع) در روز پنجم شعبان سال 38 هجرى قمرى دیده به جهان گشود. امام زین العابدین (ع) مانند سایر امامان معصوم (ع) جامع کمالات انسانى و فضایل اخلاقى بود. آن حضرت، به مقامى از تعبد و تقرب به درگاه الهى نایل شده بود که ایشان را زینت پرستش‌کنندگان لقب دادند.

حضرت امام سجاد (ع) نمادی از کمالات و ارزش‌های انسانی، زینت بندگان پاک سیرت و پیام آور کربلا بود. آن امام همام در حادثۀ کربلا چون کوهی استوار در برابر همۀ توفان‌های بلا و دشواری‌ها ایستادگی کرد و هدایتگری‌های خویش را در عصر خفقان در قالب دعا و مناجات با خدا به امت اسلامی ارزانی داشت و توانست در سایه‌سار دانش خود، بزرگان و اندیشمندانی گرانقدر را در دامان خود بپروراند.

امام سجاد (ع) چنان جلال و شکوهی داشت که حتی دشمنان آن حضرت نیز در برابر هیبت ایشان سر تعظیم فرود می‌آوردند. دربارۀ تاریخ شهادت امام زین‌العابدین (ع)، گرچه همۀ مورخان و سیره نگاران، اتفاق دارند نسبت به این که در ماه محرم واقع شده است، ولى در روز وقوع آن، میان آنان اتفاقى نیست. البته مورخان دو تاریخ را ثبت کرده‌اند. آن دو تاریخ، روز دوازدهم محرم و نیز 25 محرم سال 95 قمرى است.

علت شهادت امام زین العابدین (ع)، بنا به روایت اکثر مورخان مسمومیت براثر زهرى بود که به دستور ولیدبن عبدالملک به آن حضرت نوشاندند و امام زین العابدین (ع)، براثر آن مسمومیت به شهادت رسید.

شهادت حضرت امام سجاد (ع) پاسدار «وحى نبوى» و «خط علوى» و «شورحسینى» را تسلیت می‌گوییم.

دسترسی سریع