«عاشورا»، سالروز قیام خون بر شمشیر و فریاد رسا از حلقوم تاریخ

«عاشورا»، سالروز قیام حق علیه باطل را بر عاشقان و شیفتگان آقااباعبدالله الحسین (ع) تسلیت می‌گوییم.

1398/06/17
|
16:01

ریشۀ «عاشورا» کلمۀ عشر به معنای «ده» است، عاشورا دهم محرم و روز شهادت حضرت ابی عبداللّه الحسین (ع) است.

در روز عاشورا امام حسین (ع) به همراه 72 تن از یاران صدیقش حماسه‌ای خلق کرد که همواره می‌توان با یادآوری آن به عظمت این نهضت حسینی پی برد.

عاشورا نه حادثه که فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب که نقش حیاتى در استحکام ریشه‌ها، رویش شاخه‌ها و رشد باروبرهاى آن ایفا کرده است. عاشورا هیچ‌گاه در محدودۀ زمان و جغرافیاى خاصى محصور نمانده است، بلکه همواره الهام بخش تشیع در راستاى حرکت‌ها، جنبش‌ها و قیام‌هاى راستین شیعه در برابر کانون‌هاى ظلم و کفر و نفاق بوده است.

قیام عاشورا از سال 61 هجرى تا امروز همچون چشم‌ه‏اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقیقت را سیراب کرده، و الهام‌‏بخش بسیارى از نهضت‌‏هاى حقّ علیه باطل بوده است.

پس از آنکه امام حسین (ع) در کربلا به شهادت رسید، روز عاشورا در میان مردم به روز حزن و اندوه مشهور شد و شیعیان جهان آن روز را روز سوگ و عزاداری قرار دادند. از این رو این روز به نام عاشورای حسینی شهرت یافت.

امام صادق (ع) فرمودند: «روزشهادت حسین (ع) مصیبتش از هر روزی سنگین‌تر است، زیرا اصحاب کسا که نزد خداوند از همۀ آفریدگانش عزیزتر بودند پنج تن بودند و حسین (ع) آخرین آنها بود.»

حضرت امام رضا (ع) فرمودند: «بر حسین باید گریه‌کنندگان بگریند که گریه بر آن حضرت گناهان بزرگ را محو سازد. پدرم امام کاظم (ع) چون ماه محرم می‌رسید کسی او را خندان نمی‌دید و غم و اندوه بر چهرۀ آن حضرت نمایان بود تا ده روز ، و چون روز دهم می‌شد آن روز روز غم و اندوه و مصیبت و گریه او بود و می‌گفت امروز روزی است که حسین (ع) در آن کشته شده.»

امام باقر (ع) نیز فرمودند: «در روز عاشورا بر حسین نوحه سرایی و گریه کنید و به هر کس که در خانه است و از او نمی‌ترسید دستور دهید بگریند و به عزاداری و فغان بپردازند و یکدیگر را تعزیت گویند که اگر چنین کنند من پاداش آنها را ضامن خواهم بود که آن دو هزار حج و دو هزار عمره و دو هزار غزوه باشد.»

عاشورا گرچه یک روزاست، اما دامنۀ تاثیر آن تا ابدیت کشیده شده و چنان در عمق وجدان‌ها و دل‌ها اثر گذاشته است که همه ساله دهۀ محرم و به ویژه عاشورا، اوج عشق و اخلاص به معلم حریت و اسوۀ جهاد و شهادت، حسین بن علی ‌(ع) است و هرانسانی در مقابل عظمت روح آن حضرت تعظیم می‌کند.

«عاشورا» سالروز قیام خون بر شمشیر را بر عاشقان و شیفتگان آقااباعبدالله الحسین (ع) تسلیت می‌گوییم.

دسترسی سریع