هفتم ذی الحجه، سالروز شهادت امام محمدباقر (ع)

هفتم ذی الحجه، سالروز شهادت جانسوز حضرت امام محمد باقر (ع)، شکافندۀ علوم و گشایندۀ دروازه‌های دانش، بنیانگذار انقلاب فرهنگی و نهضت علمی شیعه را تسلیت می‌گوییم.

1398/05/17
|
19:38

امام محمد باقر (ع) در روز جمعه یا دوشنبه یا سه شنبه اول ماه رجب یا سوم ماه صفر سال 57 هجری یا به روایتی دیگر سال 56 هجری قمری، در مدینه به دنیا آمد.

امام باقر (ع) در دوران امامت خویش، با وجود شرایط نامساعدی که در عرصۀ فرهنگ اسلامی وجود داشت، با تلاشی جدّی و گسترده نهضتی بزرگ را در زمینۀ علم و پیشرفت‌های آن طراحی کرد. تا جایی که این جنبش دامنه دار به بنیان‌گذاری و تأسیس دانشگاه بزرگ و برجسته اسلامی انجامید که پویایی و عظمت آن در دوران امام صادق (ع)، به اوج خود رسید.

امام محمد باقر (ع) با برقراری حوزه درس، با کج اندیشی‌ها، زدودن چالش‌های علمی، تحکیم مبانی معارف و اصول ناب اسلامی با تکیه بر آیات رهنمون‌گر قرآن مبارزه کرد و همۀ ابواب فقهی و اعتقادی را از دیدگاه قرآن بررسی کرد و به پرورش دانشمندان و فرهیختگان عصر خود و جنبش بزرگ علمی کمر بست. آن حضرت بنیانگذار انقلاب فرهنگی و نهضت علمی شیعه است.

حضرت امام محمد باقر (ع) 19سال و ده ماه پس از شهادت پدر بزرگوارش، حضرت امام زین العابدین (ع)، زندگی کرد و در همۀ این مدت به انجام دادن وظایف خطیر امامت، نشر و تبلیغ فرهنگ اسلامی، تعلیم شاگردان، رهبری اصحاب و مردم و اجرا کردن سنت‌های جد بزرگوارش در میان مردم پرداخت. سرانجام حضرت امام محمد باقر (ع) در هفتم ذیحجه سال 114هجری در 57 سالگی در مدینه به دست هشام مسموم شد و چشم از جهان فروبست. پیکر مقدسش را در قبرستان بقیع، کنار پدر بزرگوارش، به خاک سپردند.

شهادت جانسوز نهال گلشن دین، نور دیده زهرا، سپهر دانش و بینش، حضرت امام محمد باقر (ع) را تسلیت می‌گوییم.

دسترسی سریع