اول ذی القعده سالروزمیلاد بانوی مهر و وفا، مظهر جود و سخا، حضرت معصومه (س) و روز دختران مبارک و خجسته باد

اول ذی القعده سالروزمیلاد بانوی قدسیه مطهره، فاطمه معصومه (س) و روز دختران مبارک باد

1398/04/12
|
20:35

به گزارش گروه چندرسانه ای رادیو جوان؛حضرت معصومه ( س) اول ذیقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدینه منوره چشم به جهان گشود. است. کریمه اهل بیت ( س) در همان سنین کودکى مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامى خود در حبس هارون در شهر بغداد شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت.
در سال ٢٠٠ هجرى قمرى در پى اصرار و تهدید مأمون عباسى حضرت امام رضا (ع) به مرو سفرکردند . آن حضرت بدون این که کسى از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهى خراسان شدند.
یک سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه )س) به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد .
آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب(س) پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان رساندند و مخالفت خود و اهلبیت (ع) را با حکومت حیله گر بنى عباس اظهار کرد. بدین جهت تا کاروان حضرت به شهر ساوه رسید عده اى از مخالفان اهلبیت که از پشتیبانى مأموران حکومت برخوردار بودند،سر راه را گرفتند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در نتیجه تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند، حتى بنابر ن
نقلى حضرت(س) معصومه را نیز مسموم کردند. به هر حال ، یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این ماتم و یا بر اثر مسمومیت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصومه (س)بیمار شدند و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان نبود تصمیم
گرفتند رهسپارشهرقم شوند. حضرت معصومه (س)، دارای طهارت روح و کمالات معنوی بالایی بودند،آن حضرت از جمله بانوان گرانقدر و والا مقام جهان تشیع است و مقام علمی بلندی دارد.
دانشمندان و فقیهان گران قدر شیعه، ازحضرت معصومه (س) به عنوان «کریمه اهل بیت» یاد می کنند.
سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان روز دختران نامگذاری شده است.
ولادت حضرت معصومه (س) که بارگاه نورانی‏اش مشهوربه دروازه بهشت است و روز دختر خجسته و مبارک باد.


دسترسی سریع