25 اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت حماسه سرای بزرگ ایران "فردوسی" و روز پاسداشت زبان فارسی گرامی باد

25 اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت "حکیم ابوالقاسم فردوسی" و روز پاسداشت زبان فارسی گرامی باد

1398/02/25
|
08:50

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ 25 اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی نامگذاری شده‌است. حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسی، حماسه سرای بزرگ ایران و یکی از شاعران مشهور جهان و ستاره درخشنده آسمان ادب فارسی و از مفاخر ایران ا ست که به علت همین عظمت مقام و مرتبت، سرگذشت وی مانند دیگر بزرگان علم وادب با افسانه و روایات مختلف در آمیخته است.
فردوسی در قریه باژ از ناحیه طبران طوس، حدود سال 329 – 330 هجری قمری، در خانواده ای از طبقه دهقانان چشم به جهان گشود.

حکیم طوس از تاریخ ایران وسرگذشت نیاکان خویش آگاهی داشت، به ایران عشق می ورزید، به ذکر افتخارات ملی علاقه داشت. فردوسی هنگامی که تاریخ میهن خود و افتخارات گذشته آن را در خطر نیستی و فراموشی دید زندگی خود را به احیاء تاریخ گذشته مصروف داشت و از بلاغت و فصاحت معجزه آسای خود در این راه یاری گرفت.

حماسه سرای بزرگ ایران سی سال رنج برد، و به هیچ روی، حتی در مرگ پسرش، از ادامه کار باز نایستاد، تا شاهنامه را با همه ی رونق و شکوه و جلالش، برای ایرانی که می خواست جاودان باشد، باقی گذارد.
شاهنامه پر آوازه ترین سروده فردوسی و یکی از بزرگ ترین نوشته‌های ادبیات کهن فارسی است. فردوسی برای سرودن آن نزدیک به پانزده سال تلاش کرد ، و سر انجام آن را در سال 372 خورشیدی به پایان رساند.
روز بزرگداشت فردوسی به عنوان روزپاسداشت زبان فارسی نامگذاری شده ، این روزشایسته چنین نامگذاری است چون فردوسی برای اظهار هنر خود، زبان ساده‏ای را به کار برده و شاهنامه را شاهکار زبان و بیان ساخته است وبا اینکه بیش از هزار سال از تاریخ نظم شاهنامه می‏گذرد، امروزه هم زبان این کتاب، برای فارسی‏زبانان قابل فهم است. بسیاری از واژه‏های ساده به کار رفته در شاهنامه، از آفت فراموشی مصون مانده است.
فردوسی، شاعر حماسه‏ سرای ایرانی، حدود نود سال زیست و سی سال از عمر گران‏بهایش را صرف نگه‏داری زبان اصیل فارسی و تمدن ایرانی کرد.

حکیم ابوالقاسم فردوسی در شهر توس از دنیا رفت و در باغش به خاک سپرده شد. بنای زیبا و اشعار بلند حک شده بر مزارش، چنان پویا و گویا سخن می‏ گوید که گویی خود شاعر زنده است و با لحن دل‏نشین شعر می‏ خواند.
سالروز بزرگداشت حماسه سرای بزرگ ایران، حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی ، و روز پاسداشت زبان فارسی گرامی باد.


انتهای پیام/


دسترسی سریع