پانزدهم اسفند روز «درختکاری» و آغاز هفته‌ی «منابع طبیعی»

15 اسفند روز «درختکاری» و هفته‌ی «منابع طبیعی» گرامی باد.

1397/12/15
|
12:26

از 15 تا 22 اسفند، «هفته‌ی منابع طبیعی» نامیده شده است که نخستین روز این هفته، روز درخت کاری است. منابع طبیعی تجدید شونده مانند آب، خاک، جنگل و مرتع که امروزه در محافل علمی از آن با عنوان بستر حیات انسان‌ها و زیربنای توسعه‌ی پایدار جوامع نام برده می‌شود، نگین سرسبزی است که نه فقط به نسل حاضر، بلکه به تمامی نسل‌های آینده‌ی کشور تعلق دارد و باید به خوبی حفظ و به آیندگان سپرده شود.

جنگل‌ها و مراتع، تکیه گاهی مطمئن برای توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی، بستری برای رونق کشاورزی، عرصه‌ای برای تولید چوب، زیستگاهی برای گونه‌های گیاهی و جانوری، منبعی برای تولید اکسیژن، گردشگاهی برای تفریح و محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت است. این نعمت الهی، با تولید محصولات پرارزش گوناگون، زمینه‌ی اشتغال عده‌ی بسیاری از افراد جامعه را فراهم می‌سازد و سبب شکوفایی اقتصاد ملی کشور می‌شود.

وجود هر درخت، سبب پاکی هوا، زیبایی محیط و آرامش خاطر انسان می‌شود. درختان را باید روح سبز حیات نامید. درختان افزون بر پاکی هوا، در پایداری و تقویت خاک و نیز حفظ آن در برابر عوارضی مانند سیل و نیز تأمین نیازهای غذایی موجودات، نقش بسیار مهمی دارند. فضای سبز، عاملی برای کاهش تنش‌های روانی است و تأثیر بسیاری در کاهش اثر آلاینده‌های محیطی دارد.

بدون محافظت از منابع آب، خاک، پوشش گیاهی و بهره‌برداری بهینه از آنها، نمی‌توان به توسعه‌ی پایدار و تولید مطمئن در کشاورزی رسید. توسعه‌ی کشاورزی که به منظور تولید غذا و درآمد بیشتر و ایجاد اشتغال انجام می‌گیرد، راهی برای پایداری تولید غذایی و حفظ منابع طبیعی است. اگر بخواهیم آینده‌ی بهتری داشته باشیم، باید در راه حفظ، احیا و توسعه‌ی این منابع بیش از پیش بکوشیم. در غیر این صورت، جهان آینده، جهانی همراه با فقر، گرسنگی و محیط زیستی آلوده خواهد بود و زندگی کردن در آن ممکن نخواهد بود.

وجود درختانی که در خیابان‌های شهری کاشته می‌شوند، پیوند قدیمی بین انسان و طبیعت را نشان می‌دهد و به همین دلیل است که به منظور استحکام این رابطه، همگی سعی می‌کنیم تا از درختان کهنسال قدیمی محافظت بیشتری به عمل آوریم و در روز درختکاری حداقل با کاشتن یک نهال درخت پیوند خود را با این طلای سبز بیشتر کنیم.

قدر مسلم کاشتن یک درخت، اهدای زمینی پاک و دور از آلودگی به آیندگان است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «هرکس درختی بکارد تا به ثمر برسد، خداوند عوض آن در بهشت، درختی برای او غرس می‌کند.»

روز «درختکاری» و آغاز هفته‌ی «منابع طبیعی» گرامی باد.

دسترسی سریع