بیستم بهمن، سالروز شهادت صدیقه کبری، حضرت فاطمه زهرا (س)

بیستم بهمن، سالروز شهادت صدیقه کبری، پاره‌ی تن پیامبر اسلام (ص)، حضرت فاطمه زهرا (س) را به مسلمانان جهان تسلیت می‌گوییم.

1397/11/17
|
15:52

نور حضرت فاطمه زهرا (س) در روز بیستم جمادى الثانی، در سال پنجم بعثت در مکه مکرمه دیده به جهان گشود. هنگامی که حضرت فاطمه زهرا مسلمانان جهان به دنیا آمد، پیامبر اکرم‏ (ص) سرشار شادى و سرور گشت. رسول اکرم‏ (ص) مى‌دانست که فرزندان و نسل او فقط از نسل فاطمه زهرا (س) است و آن یگانه بانو تنها حامل نور اوست، و به این علت او را «امّ ابیها» مى‏‌خواند و درباره‌ی او مى‏ فرمود: «فاطمه پاره‌ی تن من است، آنچه او را ناراحت کند مرا نیز مى‌آزارد».

خداوند در برابر سرزنش‌های دشمنان اسلام به پیامبر اکرم‏ (ص) «کوثر» یعنى فاطمه زهرا (س) را اعطا کرد و در وصف او سوره‌‏اى نازل فرمود. آرى این سوره‌ی کوثر بود که حتى اگر آن را خیر کثیر تفسیر کنیم، باز بر وجود مقدس و مطهر فاطمه زهرا (س) منطبق است، زیرا یازده امام از نسل و ذریه‌ی پاک پیامبر اکرم ‏ (ص) و حضرت على (ع) همه از فرزندان فاطمه زهرا (س) هستند و این خیر کثیر، و این کوثر، و این ذریه‌ی طیبه و پاک و مطهر تا قیام قیامت ادامه دارد.

حضرت زهرا (س) هشت سال در مکه پا به پای پدر در اعتلا و پیشرفت اسلام کوشید و در مبارزه با کفار و مشرکان و منافقان یار و مددکار پدر بود. حضرت زهرا (س) در دره و شعب ابوطالب، سه سال درکنار پدرسختی و رنج را تحمل کرد و زمانی که مشرکان پیامبر (ص) را آزار و اذیت و زخمی یا جسارتی به ایشان می کردند، پیامبر (ص) را دلداری می‌داد و زخم‌هایش را مداوا می کرد. این گونه بود که پیامبر (ص) حضرت زهرا (س) را «ام ابیها» (مادر
پدرش) نامید.

همسرداری حضرت زهرا (س) نیز بهترین الگو برای زنان مسلمان است. شیوه‌ی رفتار با همسر برای یک زن آنقدر مهم است که حضرت علی (ع) می‌فرماید: «جهاد زن، خوب شوهرداری کردن است». حضرت زهرا (س) با آن همه فضیلت، همسری نیکو و مطیع برای امیر مؤمنان علی(ع) بود.
سیره‌ی رفتار حضرت زهرا (س) با فرزندان خود نیز سرمشقی مناسب برای تربیت صحیح فرزندان است. حضرت زهرا (س) به فرزندان احترام می‌گذاشتند و آنها را با احترام خطاب می‌کردند و همیشه سعی در آموزش و تربیت دینی و اخلاقی آنها داشتند. ساده زیستی و پرهیز از تجمل از نکات بارز زندگی حضرت زهرا (س) است. همچنین مهریه‌ی کم، جهیزیه‌ی مختصر، اکتفا به غذای اندک، استفاده از حداقل امکانات برای زندگی از خصوصیات آشکار
سیده‌ی زنان عالم است. حضرت زهرا (س) بر اثر شدت ضربات و لطماتی که به او بر اثر هجوم به خانه‌اش و وقایع پس از آن وارد گشته بود، در بستر بیماری افتاد و سرانجام به شهادت رسید.

فرا رسیدن شهادت صدیقه‌ی کبرى، حضرت فاطمه زهرا ( س)، یگانه بانویی که در عرش الهی محبوب ملائکه مقرب است، به تمامى شیفتگان و دوستداران خاتم پیامبران و اهل بیت پاک و مطهر آن حضرت تسلیت می‌گوییم.

دسترسی سریع