دخت ایران پنج شنبه و جمعه ها از ساعت 20:00 به مدت 10 دقیقه

رادیو جوان

دخت ايران

گوینده روایت زندگی خانم دكتر لباف، مادر 22 هزار بچه در برنامه «دُخت ایران»

گوینده برنامه «دُخت ایران» گفت: طاهره، بیش از 22 هزار بچه را به دنیا آورده است. او یك پزشك متخصص زنان و زایمان است و در كنار این حرفه پرفراز و نشیب، مادر شش فرزند است.

1402/07/06
|
14:13
|

اكرم اویسی گوینده برنامه «دُخت ایران» رادیو جوان درباره این برنامه رادیویی اظهار كرد: این برنامه رادیویی به معرفی زنان نامدار ایرانی در تاریخ فرهنگ كشور و نقش آفرینی زنان ایرانی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و هنری، از زمان باستان تا امروز می‌پردازد و در این قسمت زندگی خانم طاهره لباف روایت شد.

وی به زندگی خانم لباف اشاره كرد و گفت: در این قسمت زندگی خانم طاهره لباف كه بیش از 22 هزار بچه را به دنیا آورده است پرداختیم. او یك پزشك متخصص زنان و زایمان است و در كنار این حرفه پرفراز و نشیب، مادر شش فرزند است. طاهره در سال 1330 در شهر اصفهان به دنیا آمد. از دوران تحصیل، طاهره استعداد زیادی در درس خواندن داشت و به ویژه به ریاضیات علاقه فراوانی داشت و هنگامی كه طاهره در آزمون كنكور شركت كرد، موفق به قبولی در رشته‌های پزشكی، ریاضیات و داروسازی شد.

اكرم اویسی درباره شرایط سخت این بانوی موفق عنوان كرد: او تنها دختری بود كه با حجاب به دانشگاه می‌رفت و بر اثر تفاوتش با دیگران، مورد آزار، اذیت و توهین قرار می‌گرفت. اما با راهنمایی‌ها و شركت در جلسات سخنرانی و توصیه‌های آیت‌الله شاهچراغی، او همواره امید و انگیزه را در دل خود حفظ می‌كرد. در ترم دوم دانشگاه، به خاطر شركت در فعالیت‌های دانشجویی و اعتصابات، طاهره از دانشگاه اخراج می‌شود و مجدداً در كنكور شركت می‌كند. این بار در رشته علوم پایه دانشگاه مشهد قبول می‌شود.


وی ادامه داد: طاهره یك سال را در مشهد می‌ماند و بعد از یك سال به دلیل فعالیت‌های سیاسی از دانشگاه مشهد نیز اخراج می‌شود. طاهره ناامید نمی‌شود و برای بار سوم در كنكور شركت می كند. این بار در رشته پزشكی در دانشگاه جندی شاپور اهواز قبول می‌شود.


اكرم اویسی درباره خانم دكتر لباف بیان كرد: او پس از انقلاب نیز فعالیت‌های متعددی را در حوزه‌های مختلف داشتند. ایشان مادر شش فرزند هستند و تا به امروز بیش از 22 هزار نوزاد را به دنیا آورده‌اند. در زمانی كه دكتر لباف، مسئولیت دانشگاه علوم پزشكی فاطمیه را در قم به عهده داشتند، روزانه هفده تا هجده ساعت كار می‌كردند و چهار فرزندشان در تهران و دو فرزندشان در قم بودند؛ دختر كوچكشان هنوز شیرخوار بود.


اكرم اویسی گوینده برنامه «دُخت ایران» رادیو جوان درباره این بانوی موفق اضافه كرد: گاهی اوقات خانم لباف مورد سرزنش قرار می‌گرفتند و به ایشان گفته می‌شد كه در ابتدا مسئولیتی را در قبال بچه‌هایشان دارند و سپس در قبال جامعه؛ و با این همه فعالیتی كه دارند، اگر بچه‌هایشان منحرف شوند، آنگاه پیش خدا مسئول خواهند بود؛ اما با كمك خانواده و همسرشان توانستند كمبود زمان را با افزایش كیفیت زمانی كه با بچه‌ها می‌گذرانند، جبران كنند و فرزندانی با ارزش و شایسته تربیت كنند.

برنامه «دُخت ایران» كاری از گروه فضای مجازی رادیو جوان و با مدیریت حسین رضایی، به گویندگی و تهیه كنندگی اكرم اویسی و به سردبیری مریم داوردان، پنجشنبه و جمعه هر هفته از ساعت 20 روی موج FM ردیف 88 مگاهرتز از آنتن رادیو جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
دخت ایران