دخت ایران پنج شنبه و جمعه ها از ساعت 20:00 به مدت 10 دقیقه

رادیو جوان

دخت ايران

گوینده دخت ایران روایت زندگی اولین شهید زن انقلاب در برنامه «دُختِ ایران»

محبوبه دانش آشتیانی در اوج راهپیمایی یكی از مأموران شاه، او را با گلوله هدف می‌گیرد و در سن 17 سالگی در روز 17 شهریور سال 1357 در میدان شهدا به شهادت می رساند. تندیس او در میدان شهدا قرار دارد تا درس آزادی برای تمامی جوانان ایران باشد.

1402/06/17
|
19:40
|

اكرم اویسی، تهیه‌كننده برنامه «دُختِ ایران» رادیو جوان درباره این برنامه رادیویی گفت: این برنامه به معرفی زنان نامدار ایران در تاریخ و فرهنگ كشور و نقش آفرینی زنان ایرانی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و هنری، از زمان باستان تا امروز می‌پردازد كه‌ در هفتمین قسمت از برنامه «دُختِ ایران» زندگی محبوبه دانش آشتیانی را روایت خواهیم كرد.

وی در ادامه درباره این بانوی شهید انقلاب خاطرنشان كرد: محبوبه دانش آشتیانی زنی تیزهوش، خلاق، شجاع و حق‌طلب بود. او در سال 1340 در تهران به دنیا آمد و در فضایی مذهبی و اسلامی بزرگ شد. در خانواده‌ای كه از رادیو و تلویزیون خبری نداشت، اما كتاب در هر گوشه خانه حضور داشت، بزرگ شد. علاقه‌مندی اصلی او خواندن كتاب‌ها بود و پدرش همیشه برای او و خواهر و برادرش قرآن، نهج البلاغه و داستان‌های راستان می‌خواند.

و همچنین محبوبه تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در مدرسه رفاه، یكی از بهترین مدارس مذهبی تهران، به پایان رساند. در این مدرسه، آموخته‌های خوبی درباره اسلام به دست آورد و همواره از اختلافات طبقاتی ناراحت بود. او به مساجد پایین شهر می‌رفت تا مردم و جوانان محله را از اخبار روز و فعالیت‌های رژیم شاه آگاه كند.

اكرم اویسی در پایان درباره چگونه به شهادت رسیدن دانش آشتیانی یادآور شد: روزی همه به طرف خیابان كوكاكولا می‌رفتند. مردها به محبوبه گفته بودند: «شما برو اینجا نمان.» محبوبه به آنها جواب داده بود:«اگر كار درستی است كه زن و مرد ندارد. اگر كار غلطی است كه شما هم نباید بروید.» در اوج راهپیمایی یكی از مأموران شاه، او را با گلوله هدف می‌گیرد و در روز 17 شهریور سال 1357 در میدان شهدا (ژاله سابق) به شهادت می رساند. اكنون تندیس او در میدان شهدا قرار دارد تا درس آزادی برای تمامی جوانان ایران باشد.

برنامه «دُختِ ایران» كاری از گروه فضای مجازی رادیو جوان با مدیریت حسین رضایی و به تهیه كنندگی و گویندگی اكرم اویسی و به سردبیری مریم داوردان، پنجشنبه و جمعه هر هفته، ساعت 20:00 روی موج اف ام ردیف 88 مگاهرتز از شبكه رادیویی جوان پخش می شود.

دسترسی سریع
دخت ایران