دخت ایران پنج شنبه و جمعه ها از ساعت 20:00 به مدت 10 دقیقه

رادیو جوان

دخت ايران

روایت زندگی مرضیه حدیدچی در برنامه «دخت ایران» رادیو جوان

سردبیر برنامه «دخت ایران» گفت: در بحبوبه بحران هویتی برای زن ایرانی، خانم مرضیه حدیدچی می‌تواند اسوه و الگوی یك زن با ایمان، شجاع، و مستقل باشد.

1402/06/10
|
13:25
|

مریم داوردان سردبیر برنامه «دخت ایران» رادیو جوان درباره این قسمت از برنامه رادیویی توضیح داد: ما در این قسمت به سراغ خانم طاهره دباغ رفتیم و به روایت زندگی ایشان پرداختیم.

خانم داوردان بیان كرد: همین الان اگر به جوانان بگوییم زنی با هشت بچه قد و نیم قد را تصور كن؛ احتمالا كلیشه یك زن بی خبر از جامعه در ذهنش نقش می‌بندد كه نه فرصت حضور فعال در جامعه دارد و نه فرصت درس خواندن، اما ما به عنوان نمونه یك زن مسلمان و فعال در اجتماع، خانم حدیدچی را داریم. او با هشت فرزند، درس می‌خواند. فعالیت‌های انقلابی داشت.

وی ادامه داد: روی اعتقادات اسلام و انقلاب پایبند ماند. چند سالی را در زندان شكنجه دید. مجبور شد از خانواده‌اش دور بماند و بچه‌ها را به همسرش بسپارد. آموزش‌های چریكی دید. بعد از انقلاب نماینده مجلس شد و در نهایت باید گفت این زن اسوه و نمونه یك زن ایرانی است تا جایی كه رهبری درباره ایشان گفته‌اند: ما زن مثل خواهر دباغ می‌خواهیم. من لذت می‌برم آن زمانی كه ایشان در سپاه همدان بودند. مانند شیر می‌غرید و مرد‌ها را فرماندهی می‌كرد.

داوردان درباره شناخت این زنان قهرمان ایرانی اشاره كرد: نسل امروز، به دلیل فقر محتوای تولید شده و نبود قهرمان ملی، كمتر این زنان قهرمان را می‌شناسند. به همین دلیل است كه بحران هویتی در بین زنان ایرانی مسأله جدی است. اگر منصف باشیم باید بگوییم حتی بازنمایی از مرد ایرانی هم دارای خطا و اشتباه است.

این سردبیر برنامه رادیویی درباره همسر خانم حدیدچی یادآور شد: ایشان به همسرشان اجازه فعالیت در جامعه دادند و در روز‌های نبود خانم حدیدچی وظیفه بزرگ كردن فرزندانشان را بر عهده گرفتند. خانم حدیدچی به عنوان یك مادر و همسر، تعادل بین خانواده و مسئولیت‌های خود را حفظ كرد. او با هشت فرزند، هفت نوه و چهار شهید در خانواده‌اش، به مبارزات خود ادامه داد. او با همسرش حسن دباغ همفكر و همدل بود. این زوج با وجود تمام سختی‌ها و مشكلات، در كنار هم بودند و لحظه‌ای از ارزش‌های ملی و مذهبی خود عقب نشینی نكردند.

وی در پایان خاطرنشان كرد: خوب است این خاطره را از خانم دباغ نقل كنیم. زمانی كه دولت پهلوی اجازه توزیع نفت نداده بود، مردم به شدت در سرما و سختی قرار گرفته بودند. وقتی امام خمینی از این موضوع با خبر می‌شوند. می‌گویند: «خواهر طاهره شوفاژ‌ها را خاموش كنید.» خانم دباغ گفتند: «آقا، ما در نوفل لوشاتو زندگی می‌كنیم و درجه هوا خیلی سردتر از ایران است و ...» امام فرمودند: «لطفا خاموش كنید، ما باید طوری زندگی كنیم كه ملتمان زندگی می‌كند.»

برنامه «دخت ایران» كاری از گروه فضای مجازی رادیو جوان با مدیریت حسین رضایی، به تهیه كنندگی و گویندگی اكرم اویسی، پنج شنبه و جمعه هر هفته از ساعت 20:00 روی موج اف ام ردیف 88 مگاهرتز از شبكه رادیویی جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
دخت ایران