دخت ایران پنج شنبه و جمعه ها از ساعت 20:00 به مدت 10 دقیقه

رادیو جوان

دخت ايران

مدیر گروه فضای مجازی «دخت ایران» راوی زندگی زنان نامدار شد/ از زبان سُغدی چه می‌دانید؟

برنامه رادیویی «دخت ایران» با محور زنان نامدار ایرانی به زندگی شخصی و حرفه‌ای این زنان می‌پردازد.

1402/06/04
|
18:34
|

حسین رضایی مدیر گروه فضای مجازی رادیو جوان درباره برنامه «دُختِ ایران» و روایت زندگی زنان نامدار عنوان كرد: برنامه «دُختِ ایران» روایت جدیدی را از زندگی زنان ایرانی ارائه می‌دهد. در همین راستا برنامه «دخت ایران» سعی بر این دارد كه بتواند برای تمامی اقشار جامعه حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی افزود: در این برنامه، به سراغ شخصیت بدرالزمان قریب رفتیم. او زنی بود كه عمر خود را در خدمت فرهنگ و ادبیات گذاشت، به خصوص به تحقیق و كشف راز و رمز اسطوره‌ها گذراند و همچنین سعی بر این شده كه از گفتگوهای این افراد استفاده كنیم تا شنونده با حس و حال این زنان بیشتر آشنا شوند.

رضایی درباره شخصیت خانم قریب اشاره كرد: بدرالزمان قریب در ابتدا به عنوان یك پزشك شروع به تحصیل كرده بود اما سرانجام سرنوشت او را به سمت ادبیات و سپس زبان‌های باستانی هدایت كرد. در دوران تحصیل، او با مشقت‌های فراوانی روبرو شد و تلاش‌های بیشماری را به عمل آورد تا بتواند در دیاری دور از وطن تحصیل كند و در نهایت به ایران بازگردد و دانش خود را به نسل‌های آینده ایران منتقل كند.

مدیر گروه فضای مجازی رادیو جوان یادآور شد: این استاد ارجمند با لبخندی همیشگی، صبر و پشتكار، توانست شاگردان زیادی را تربیت كند و همواره از آن‌ها خواست كه در راه آرزوهای‌شان قدم بگذارند و از امید و انگیزه خود دست نكشند، درست مانند او كه بیش از 20 سال عمر خود را به نگارش فرهنگ‌نامه سُغدی اختصاص داد.

وی همچنین با اشاره به برخی نكات فرهنگی در این برنامه عنوان كرد: مهم است كه بدانیم زبان سُغدی یكی از زبان‌های ایرانی شرقی است و در منطقه سغد در آسیای مركزی متداول بوده است. از قرن دوم تا دوازدهم میلادی، این زبان به عنوان زبان مهمی و میانجی در جاده ابریشم و بخش‌هایی از چین، تركستان، مغولستان و پاكستان به كار گرفته می‌شد.

رضایی در پایان عنوان كرد: به عبارتی زبان سُغدی زبان تجارت مردمان آن دوران بود. الفبای سُغدی بر پایه الفبای آرامی شكل گرفته و این زبان دارای ادبیات گوناگون و پرحجمی است كه شامل متون دینی (بودایی، مسیحی و مانوی) و غیر دینی (پزشكی، تاریخی، اسطوره‌ای و غیره) می‌شود.

برنامه «دُخت ایران» كاری از گروه فضای مجازی رادیو جوان و با مدیریت حسین رضایی، به گویندگی و تهیه كنندگی اكرم اویسی و به سردبیری مریم داوردان، پنجشنبه و جمعه هر هفته از ساعت 20 روی موج اف ام ردیف 88 مگاهرتز از آنتن رادیو جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
دخت ایران