دخت ایران پنج شنبه و جمعه ها از ساعت 20:00 به مدت 10 دقیقه

رادیو جوان

دخت ايران

شجاعت و استواری یك بانوی مبارز در «دخت ایران» روایت می‌شود.

سردبیر برنامه «دخت ایران» گفت: زنان قهرمانی از قبیل خانم سیل سه پور، افسانه نیستند بلكه آن‌ها پرورش‌یافته مكتب حسین و زینب‌اند؛ رشادت‌های او نشان دهنده استواری و اراده او در برابر مشكلات و سختی‌های زندگی است.

1402/06/01
|
22:53
|

برنامه «دخت ایران» به معرفی زنان نامدار ایرانی در تاریخ و فرهنگ كشور و نقش آفرینی زنان ایرانی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و هنری، از زمان باستان تا امروز می‌پردازد. خانم كبری سیل سه پور، یكی از زنان نامدار ایران است كه با شجاعت و اراده خود، به عنوان نمادی از زنان نامدار توانسته با مصائب و سختی‌های زندگی مقاومت كند.

مریم داوردان سردبیر برنامه «دخت ایران» رادیو جوان كه قرار است در قسمت جدید برنامه «دخت ایران» به این بانوی مبارز پرداخته شود، درباره بانو سیل سه پور گفت: در این قسمت از برنامه به تعریف دقیق تری از حاجیه خانم سیل سه پور، بانوی مبارز و مجاهد پرداخته می‌شود. زندگی او را به عنوان یك اسطوره می‌شناسیم و به روایت زندگی‌نامه و خاطراتش از زندان قصر و راه مشهد تا خیابان‌های خواجه ربیع مشهد خواهیم پرداخت.

وی در ادامه افزود: حاجیه خانم سیل سه پور، زنی است كه در مقابل مصائب و سختی‌های زندگی با شجاعت و استواری ایستاده است. با چهار بچه قدونیم قد با بچه‌ای در شكم و فرزندی در بغل، او همواره با افتخار و لبخند به عنوان نمادی از اراده و ایمان خود به اسلام و زنده‌ماندن دین، به زندگی برخاسته است.

مریم داوردان درباره شجاعت این زن قهرمان اشاره كرد: وقتی برای فرزند دوم خود باردار بود، با سلاح‌هایی كه به كمرش بسته بود به ایست بازرسی رسیدند. او با این همه تهدید و خطر، با شجاعت به خود مسلط ماند و از مهلكه نجات پیدا كرد. حاجیه خانم سیل سه پور همواره با اشاره به جمله ما رأیتُ الا جمیلا، از حضرت زینب الكبری السلام الله علیها الی یاد می‌كند. این جمله نماد ایمان و قدرت این زن بزرگ است.

مریم داوردان سردبیر برنامه «دخت ایران» خاطر نشان كرد: زنان قهرمانی از قبیل خانم سیل سه پور، افسانه نیستند بلكه آن ها پرورش‌یافته مكتب حسین و زینب‌اند؛ رشادت‌های او نشان دهنده استواری و اراده او در برابر مشكلات و سختی‌های زندگی است. ما در این قسمت از برنامه «دخت ایران» با شجاعت و استواری حاجیه خانم سیل سه پور در برابر مصائب و سختی‌ها آشنا خواهیم شد و اینكه او به عنوان یك نماد از زنان نامدار، توانسته است با ایمان و اراده خود به زندگی برخیزد.

وی در پایان به سالروز شهید اندرزگو اشاره كرد و یادآور شد: امروز سالروز شهید اندرزگو، همسر حاجیه خانم سیل سه پور است كه ما در برنامه یادی هم از همسر این بانوی شجاع و نامدار كرده ایم و شهید اندرزگو در ماه رمضان؛ دوم شهریور سال 1357 با زبان روزه در سن 39 سالگی شربت شهادت را نوشید و به آرزوی دیرینه‌اش دست یافت.

برنامه «دخت ایران» كاری از گروه فضای مجازی رادیو جوان با مدیریت حسین رضایی به سردبیری مریم داوردان، به گویندگی و تهیه كنندگی اكرم اویسی، پنجشنبه و جمعه هر هفته از ساعت 20:00 روی موج اف ام ردیف 88 مگاهرتز از شبكه رادیویی جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
دخت ایران